loading...

Sędziowie z Polski i 21 innych państw europejskich protestowali wczoraj w Warszawie pod hasłem: „Prawo do niezawisłości, Prawo do Europy”. „Marsz Tysiąca Tóg” przeszedł w milczeniu, okrzyki wolne sądy – wznosili natomiast ludzie zgromadzeni na trasie przemarszu. Z szacunków stołecznego ratusza wynika, że łącznie wzięło w nim udział blisko 30 tys. osób. Nie wszyscy się z nimi zgadzają.

Demonstracja rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego. Sędziowie przemawiali tylko w dwóch miejscach – pod Pałacem Prezydenckim i Sejmem RP. Przed Pałacem Prezydenckim sędzia Waldemar Żurek odczytał apel do prezydenta Andrzeja Dudy o to, aby ten stał się samodzielnym politykiem. Pod Sejmem zagrano piosenkę zespołu Republika „Nie pytaj o Polskę”, a na finał odśpiewano „Odę do radości” – nieoficjalny hymn Unii Europejskiej.

Organizatorzy szacują, że do Warszawy przyjechało około tysiąca sędziów z całej Polski. Byli też przedstawiciele innych zawodów prawniczych i mieszkańcy. - Jest nas bardzo dużo. Dziękujemy za wsparcie - mówiła dziennikarzom sędzia Beata Morawiec.

Nad tłumem widać było tabliczki: Austria, Niemcy, Grecja, Estonia, Włochy, Łotwa, Francja. Z wszystkich tych miejsc (i innych – łącznie z 21 krajów) do Warszawy przyjechali sędziowie, by wesprzeć walkę Polaków o utrzymanie niezależności sędziów i wolności wymiaru sprawiedliwości od ingerencji politycznych. W proteście uczestniczyli m.in.: prezes Rady Konsultacyjnej Sędziów Europejskich Jose Ingreja Matos, prezes Fundacji Judges for Judges Tamara Trotman, sędzia Sądu Najwyższego Irlandii John Mac Menamin i prezes holenderskiego Sądu Najwyższego Maarten Feteris. Pojawiła się na nim także I prezes polskiego Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf.

Na konferencji prasowej symbolicznie pojawił się również Murat Arslan, turecki sędzia, którego reżim Recepa Erdoğana osadził w więzieniu. Sędzia w tym tygodniu przekazał „Iustitii” list, w którym wzywa wszystkich do solidarności z polskimi sędziami.

Łęczna 12 stycznia 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876