loading...

Z analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie województwa lubelskiego za styczeń 2018 roku wynika, że rośnie zagrożenie zdarzeniami powodowanymi przez pieszych oraz wobec pieszych.

We wspomnianym okresie odnotowano 70 wypadków drogowych. Spośród nich piesi brali udział w 26 zdarzeniach, a aż do 17 doszło z winy tej właśnie grupy uczestników ruchu drogowego. Jest to duży wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym gdzie na 57 wypadków drogowych, piesi brali udział w 18 wypadkach, a 3 zostały spowodowane z ich winy. Oznacza to, że rośnie zagrożenie zdarzeniami powodowanymi przez pieszych oraz wobec pieszych.

Wcześnie zapadający zmrok, mgły oraz intensywne opady deszczu czy śniegu w znacznym stopniu ograniczają widoczność. Zarówno kierowcy, jak i piesi muszą dostosować swoje zachowanie do warunków panujących na drodze. Szczególnie ci ostatni, jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są narażeni najbardziej na tragiczne skutki zdarzeń drogowych.

Przypomnijmy, że pieszemu nie wolno wchodzić na jezdnię spoza przeszkody, poruszać się niewłaściwą stroną jezdni, poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem, przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, przebiegać tuż przez pojazdem, wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym, wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,

Piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Brak odblasków to nie tylko zagrożenie otrzymania mandatu ale ryzyko nawet śmierci czy kalectwa. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Ponieważ widoczność rowerzysty w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem jego bezpieczeństwa, przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów w światła: z przodu i z tyłu, oraz element odblaskowy z tyłu.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876