loading...

Kiedyś w PRL krążył taki smutny dla Polaków dowcip, że gdyby komuniści rządzili na Saharze to i tam zabrakłoby piasku. Dzisiaj niestety można to samo powiedzieć o Spółkach Skarbu Państwa, które jako łup polityczny zagarniają rządzący. Swoje dno spółki państwowe zanotowały zaś cztery miesiące po tym, kiedy powołano Ministerstwo Aktywów Państwowych, a na jego czele postawiono znanego w PiS z kontrowersyjnych działań Jacka Sasina.

W październiku 2019 roku, po 4 latach rządu PiS oraz skokach w dół i w górę, wartość portfela akcji państwowych spółek była zbliżona do tej z 2015 r. Jak zauważał jednak Bankier, cała giełda radziła sobie lepiej, bo wartość indeksu WIG była o 10 proc. wyższa niż w 2015 r. Zarządzane przez ludzi PiS spółki ciągnęły więc w dół całą giełdę. Jak zauważył Bankier, nie we wszystkich spółkach działo się źle. Na plusie znalazło się 6 z 19 spółek Skarbu Państwa: Lotos, Orlen, GPW, PKO BP, PZU i Jastrzębska Spółka Węglowa. Gdzie indziej było gorzej. „O ponad 40 proc. spadły notowania Bogdanki i Polic, ponad 60 proc. straciły PKP Cargo i Azoty. Pod kreską jest też PGNiG oraz zrepolonizowany Pekao” - czytamy w raporcie.

Klęska przyszła po powstaniu Ministerstwa Aktywów Państwowych z ministrem Sasinem, który nadzoruje ok. 200 z ok. 700 spółek należących chociaż w minimalnym stopniu do Skarbu Państwa. Odkąd powołano MAP, giełdowe spółki skarbu państwa straciły na wartości 22%, czyli tylko w 4 miesiące ich wartość spadła o 57 mld zł. To straszliwie pogorszyło kondycję państwowych spółek. Z wyliczeń Bankier.pl wynika, że spółki z istotnym udziałem Skarbu Państwa w akcjonariacie na początku 2019 roku wyceniane były na 295 mld zł. 25 lutego 2020, czyli jeszcze przed pandemią, było to ledwie niecałe 203 mld zł.

Tym razem, w te wspomniane wcześniej 4 miesiące, też nie wszystkie spółki traciły równomiernie na wartości. Największy spadek zanotowały PGE oraz PKP – o 42% od listopada 2019 r. Spółki PKN Orlen, PGN, Enea, Tauron oraz JSW straciły ok 1/3 wartości. Co ciekawe, jedną z nielicznych spółek, które w tym okresie zyskały, była Giełda Papierów Wartościowych (+4,6%). Władza i jej przedstawiciele w zarządach spółek radzą sobie po prostu marnie, a nominacje w spółkach są nazywane łupami rządzących. A jest o co się bić. W 2019 roku prezes PKO BP zarobił 2,5 mln zł, szef PZU wziął 2,2 mln zł a prezes PKN Orlen – 2,1 mln zł w roku.

Polska w ciągu ostatnich 28 lat (dane na 2017 rok), pomimo różnych zawirowań oraz błędów, była najszybciej rosnącą gospodarką naszego regionu oraz jednym z najszybciej rosnących krajów UE. Jeszcze w 1989 roku według szacunków Conference Board PKB na mieszkańca Polski wynosiło tylko 34% poziomu niemieckiego, a Polska była najbiedniejszym spośród państw dzisiejszej UE. W ciągu 28 lat szybki wzrost gospodarczy pozwolił na zmniejszenie luki dochodowej w relacji do Niemiec (w 2017 roku PKB na mieszkańca Polski stanowiło już 59% ich poziomu) oraz wyprzedzenie szeregu krajów (Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Łotwy, Grecji, a według szacunków Komisji Europejskiej także Węgier). O skali awansu Polski jeszcze lepiej od porównania z Niemcami, będącymi unijnym liderem, może świadczyć zestawienie z Hiszpanią – w 1989 roku PKB na mieszkańca Polski było aż o 50% niższe od hiszpańskiego; w 2017 roku różnica ta spadła do 23%.

Jest być z czego dumnym, ale należy widzieć wiele różnych niedociągnięć w naszym rozwoju. Dlatego uważam, że najwyższy już czas zacząć narodową debatę co dalej ze spółkami państwowymi. Tak by z jednej strony nie ciągnęły gospodarki w dół przez złe zarządzanie lub niemądre partyjne polecenia, a z drugiej nie stawały się łupem dla nominatów akurat rządzącej czy rządzących w koalicji partii. I nie chodzi mi tylko o dzisiaj rządzący PiS, ale też o wszystkie bez wyjątku wcześniejsze ekipy. Czas to przerwać. Rozwiązanie powinni znaleźć fachowcy a zatwierdzić naród w ogólnokrajowym referendum!

Ryszard Nowosadzki

Łęczna 09 lipca 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876