loading...

Potwierdził to na konferencji prasowej Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Pacjent przyjechał do Polski z Niemiec autobusem i przebywa w Zielonej Górze (woj. lubuskie). Sam zgłosił się do służby zdrowia telefonicznie i został przewieziony na badania. Badanie rozpoczęło się wczoraj o godz. 12. Wyniki były znane dzisiaj w nocy. Obecnie jest hospitalizowany.

- Na ponad 560 testów, które wykonaliśmy, mamy jeden wynik dodatni. Pacjent czuje się dobrze, wszystkie osoby, które miały z nim kontakt zostały objęte kwarantanną domową - powiedział Łukasz Szumowski. Jak dodał, niewiele osób miało kontakt z chorym.

Obecnie w kraju 68 osób jest hospitalizowanych i 500 poddanych kwarantannie. Łukasz Szumowski stwierdził, że te liczby się ciągle zmieniają, bo jest sporo podejrzeń zakażenia koronawirusem. - Radzę dokładnie to samo, co radziłem wczoraj i dwa tygodnie temu: zachować zdrowy rozsądek, spokój. Mówiliśmy, że ten wirus prędzej czy później się pojawi i tak się stało. Mówiliśmy, że poinformujemy państwa, gdy to się zdarzy i tak zrobiliśmy. Należy zachowywać higienę, myć ręce, starać się nie wychodzić do zbiorowisk, gdy kaszlemy i kichamy - tłumaczył minister.

Tu ważna informacja. BioMaxima z Lublina będzie oferować testy przesiewowe do wykrywania koronawirusa. Spółka chce je wprowadzić do sprzedaży w ciągu dwóch najbliższych tygodni. W poniedziałek firma zgłosiła w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, że będzie rozprowadzać nowy produkt.

To są testy do użytku profesjonalnego, do użytku w placówkach opieki zdrowotnej czy stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Nie jest możliwe aby test mogli używać pacjenci do samokontroli. Test jest bardzo prosty, należy pobrać krew z palca. Wynik jest już po 10 minutach. Należy jednak podkreślić, że wynik nie daje bardzo wysokiej pewności, więc może być stosowany do szybkiej, masowej diagnostyki przesiewowej. Dzięki niemu będzie można typować osoby zakażone koronawirusem w grupie podwyższonego ryzyka. Tak wytypowane osoby będą mogły być poddane bardziej precyzyjnej i kosztownej diagnostyce potwierdzającej lub wykluczającej zakażenie koronawirusem w jednym z autoryzowanych laboratoriów.

Łęczna 4 marca 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876