loading...

3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję, która regulowała prawo Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wprowadzając ład do zanarchizowanych rządów. Dwadzieścia lat temu, 2 kwietnia 1997 roku Zgromadzenie Narodowe uchwaliło Konstytucję RP. Została ona zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum 25 maja 1997 (poparło ją wówczas 52,71 proc. głosujących przy 42,86 proc. frekwencji) po czy podpisał ją Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Po siedmiu latach debat nad jej kształtem wprowadzono w Polsce podstawę prawną regulującą zasady funkcjonowania demokratycznego państwa prawa, odrzucającą w zasadzie niechlubną spuściznę PRL.

Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Wprowadzała trójpodział władz, likwidowała na wiele sposobów samowolę szlachty (np. znoszono liberum veto i liberum rumpo). Silną pozycję przyznawała obieralnym sądom. Władza sadownicza nie może być wykonywana ani przez władzę prawodawczą, ani przez króla, lecz przez magistratury na ten koniec ustanowione i wybierane. Powinna zaś być tak do miejsc przywiązana, żeby każdy człowiek bliską dla siebie znalazł sprawiedliwość... Rocznicę Konstytucji 3 maja obchodzimy dzisiaj bardzo uroczyście, jest świętem państwowym. 20. rocznica uchwalenia aktualnej Konstytucji, przynajmniej w rządowym przekazie, przeszła bez echa. Pewnie ma ona różne mankamenty, ale póki co jest najważniejszym prawem RP, do tego najdłużej obowiązującym w wolnych strukturach państwa polskiego na przestrzeni dziejów (okresu PRL z oczywistych względów nie uwzględniam). Zauważyli to obywatele i w wielu miejscowościach czytali naszą Konstytucję.

W jednym z łęczyńskich kościołów księdzu odprawiającemu mszę świętą pomyliła się chyba ambona z mównicą polityczną. W trakcie mszy nawoływał do potępienia Komitetu Obrony Demokracji a jego zwolenników przyrównywał do niesławnych targowiczan. O niestosowności politycznych apeli w trakcie mszy niech się wypowiedzą przełożeni księdza.

W Polsce podczas hitlerowskiej okupacji pomoc Żydowi oznaczała śmierć. Pomimo tego wielu Polaków pomagało Żydom, narażając siebie i swoje rodziny. W tym samym czasie wolni Amerykanie, ich prezydent, rząd, parlamentarzyści nie zrobili nic by zapobiec Holokaustowi, nie wykonali nawet pustego gestu oburzenia i potępienia. Dzisiaj przedstawiciel amerykańskiej administracji śmie oskarżać Polaków, że pomagali Niemcom w eksterminacji Żydów. Dyrektora FBI Jamesa Comeya nie stać nie tylko na przeprosiny za głupie stwierdzenia, ale dalej brnie w zakłamywanie historii. Cóż, nie pierwszy to raz mali ludzie (duchem i umysłem a nie wzrostem), opanowani fobiami sprawują odpowiedzialne funkcje. Z drugiej strony bardzo ciekawy jestem reakcji władz USA, gdyby przedstawiciel naszego rządu powiedział, że Amerykanie ciągle są rasistami, bo przecież do dzisiaj zdarza się, iż nawet policjanci strzelają do murzynów jak do kaczek. Po amerykańsku oczywiście do „afroamerykanów”.  

Rosja napadła na Ukrainę. Kto następny?

Od paru dni rosyjscy żołnierze, bez państwowych oznaczeń – za to uzbrojeni po zęby a więc działający jak bezpaństwowi terroryści, zajmują kolejne strategiczne obiekty na ukraińskim Krymie. Dzisiaj w sobotę 1 marca marionetkowa Rada Federalna pozwoliła „prezydentowi” Putinowi (byłemu funkcjonariuszowi osławionej KGB) na jawne wprowadzenie rosyjskich wojsk na terytorium Ukrainy. To już krok od pełnowymiarowej wojny.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876