loading...

Do edycji 2023/2024 programu „Pajacyk - pomoc psychospołeczna” prowadzonego przez Polską Akcję Humanitarną zgłosiło się aż 154 organizacji - to prawie dwukrotnie więcej niż rok temu. Liczba ta pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na wsparcie psychologiczne wśród najmłodszych. Organizacje wnioskowały łącznie o 25 mln zł dofinansowania.

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta, a co z nimi związane również czas związany z obdarowywaniem się prezentami. Szukasz praktycznego prezentu, na lata, który będzie czymś więcej niż tylko prezentem? Mamy propozycję idealną! Oczyszczacze i nawilżacze Sharp, zadbają o odpowiednią atmosferę na święta, skutecznie eliminując zanieczyszczenia, szkodliwie działające na nasz organizm. Oczyszczacze powietrza to coś więcej niż zwykły prezent świąteczny, to kwestia zadbania o zdrowie swoje i najbliższych.

Tylko 15,6 proc. dzieci w czasie pandemii realizowało minimum ruchowe zalecane przez WHO - wynika z nieopublikowanych jeszcze badań „Młodzież a COVID 19” przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka. Ale i przed pandemią wskaźnik ten pogarszał się z roku na rok.

W lockdownie wszystkie wskaźniki aktywności fizycznej dzieci i młodzieży poszły w dół. Badanie „Młodzież a COVID 19” Zakład Zdrowia Dzieci i Młodzieży IMID przeprowadził w 2021 r. Ankietę internetową wypełniło wówczas ponad 1500 dzieci. Wyniki z pandemii zostały zestawione z wynikami badania HBSC z 2018 r.

Chłopcy przed covid spełniali zalecenia WHO na poziomie 18,2 proc. - był spadek do 12,5 proc. w czasie pandemii. W przypadku dziewcząt odsetek spełniających rekomendacje z 13,2 proc. spadł do 8,4 proc. Wśród 11-latków przed pandemią ok. 23 proc. spełniało rekomendacje, w pandemii tylko 12,1 proc.; wśród 17-latków przed pandemią 9,8 proc., w pandemii – 8,4 proc. Przy czym te wyniki wypracowały głównie dzieci mające domy z ogródkami, gdzie można było ustawić choćby trampolinę. Ruszały się również te, które ćwiczyły w domu, bo miały samozaparcie. Wygrywały dzieci mieszkające na wsi. 

Od lat stale wzrasta zapotrzebowanie na leki osoczopochodne, a przez to również na składnik niezbędny do ich produkcji - osocze. Rośnie zarówno liczba zastosowań terapeutycznych, jak i liczba pacjentów korzystających z terapii lekami osoczopochodnymi. Jest to jedyna możliwa metoda leczenia dla 300 tysięcy osób w całej Unii Europejskiej. Wyzwania związane z niewystarczającym poziomem dawstwa osocza, systemami zarządzania osoczem oraz z dostępnością leków osoczopochodnych są coraz mocniej odczuwalne zarówno w Polsce, jak i na świecie. O potencjalnych rozwiązaniach problemu dyskutowali uczestnicy panelu „Wiele perspektyw, jeden cel - efektywny system dawstwa osocza jako odpowiedź na zapotrzebowanie związane z terapiami opartymi na osoczu w Polsce i w Europie”, który odbył się podczas 31. Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Zmniejsza się przewaga PiS nad opozycyjną Koalicją Obywatelską. Obydwie formacje dzieli już zaledwie 6,5 pkt proc. Takie są wyniki najnowszego sondażu.

Najczęściej karanym finansowo członkiem Unii Europejskiej za nieprzestrzeganie unijnego prawa jest Grecja. Najwyższą kwotę łącznych kar na podstawie orzeczeń Trybunału Europejskiego otrzymały Włochy. Postępowanie w sprawie Polski jest w toku.

Według sondażu CBOS wzrasta odsetek osób źle oceniających sytuację w Polsce. 31 proc. badanych uważało w sierpniu, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku, a 54 proc. było przeciwnego zdania. Opinii nie miało 15 proc. To wzrost w porównaniu do lipca i powrót do poziomu z marca 2021 roku — wynika z sondażu CBOS.

Dr hab. Przemysław Czarnek, były wojewoda lubelski oraz profesor uczelni na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, funkcję ministra edukacji i nauki objął po październikowej rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego. Już wtedy nominacja spotkała się z falą krytyki. A jak Polacy dzisiaj, w momencie powrotu dzieci do szkół, oceniają Przemysława Czarnka w roli ministra edukacji i nauki? Sondaż, na zlecenie Wirtualnej Polski zrealizował Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.

Rząd wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego w 183 przygranicznych miejscowościach – poinformował premier na konferencji prasowej. 68 z nich leży w województwie lubelskim, a 115 miejscowości w woj. podlaskim. Szef MSWiA podkreślił, że chodzi tylko o wąski pas, który bezpośrednio graniczy z Białorusią. Oznacza to m.in. zakaz zgromadzeń czy obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego. Decyzje mają związek z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej.

Od dzisiaj strażnicy miejscy mają nowe uprawnienia. Mogą nakładać mandaty na kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego i rowerzystów dzięki rozporządzeniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wprowadza nowe przepisy dotyczące jazdy m.in hulajnogą elektryczną i rowerem.

Ciekawostki

loading...

Z kraju i ze świata

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Sport w regionie

loading...

Hyde Park

loading...

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876