Już w najbliższą niedzielę, 13 października, rowerzyści z Łęcznej i okolic mogą wziąść udział w rajdzie zamykającym tegoroczny…
Czytaj całośćStan wyjątkowy w części Polski?
Rząd wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego w 183 przygranicznych miejscowościach – poinformował premier na konferencji prasowej. 68 z nich leży w województwie lubelskim, a 115 miejscowości w woj. podlaskim. Szef MSWiA podkreślił, że chodzi tylko o wąski pas, który bezpośrednio graniczy z Białorusią. Oznacza to m.in. zakaz zgromadzeń czy obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego. Decyzje mają związek z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej.
Gdy tylko prezydent wyda stosowne rozporządzenie, stan wyjątkowy zacznie obowiązywać natychmiast, przez kolejne 30 dni – powiedział premier Morawiecki.
Mówiąc te słowa premier chyba zapomniał o Konstytucji RP. W art. 230 Konstytucji RP czytamy, że w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Rady Ministrów może wprowadzić, na czas oznaczony, nie dłuższy niż 90 dni, stan wyjątkowy na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu i na czas nie dłuższy niż 60 dni. Jednak Art. 231. stanowi: Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wojennego lub wyjątkowego Prezydent Rzeczypospolitej przedstawia Sejmowi w ciągu 48 godzin od podpisania rozporządzenia. Sejm niezwłocznie rozpatruje rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej. Sejm może je uchylić bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Od zakończenia w Polsce stanu wojennego w 1983 roku, żaden rząd nie zdecydował się na wprowadzenie takiego stanu, chociaż okazji ku temu było co najmniej kilka.
Łęczna 31 sierpnia 2021
Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.
- k