
Przedwczoraj w Łęcznej kierujący pojazdem marki Renault potrącił na przejściu dla pieszych 56-latkę. Kobieta z obrażeniami ciała została…
Czytaj całośćPrzedwczoraj w Łęcznej kierujący pojazdem marki Renault potrącił na przejściu dla pieszych 56-latkę. Kobieta z obrażeniami ciała została…
Czytaj całośćZdecydowana większość Polaków popiera pomysł publikowania oświadczeń majątkowych przez współmałżonków…
Czytaj całośćGdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, pierwsze miejsce należałoby niezmiennie do Prawa i Sprawiedliwości. Według…
Czytaj całośćGórnik Łęczna zremisował z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza 1:1 w ostatnim meczu 32. kolejki ekstraklasy. Remis praktycznie zsyła…
Czytaj całośćNiepewny tor jazdy pojazdu marki Opel zauważył świadek i od razu zadzwonił na numer alarmowy policji. Jak się okazało kierowca miał ponad 3…
Czytaj całośćKryminalni zatrzymali 23-latka, który w samochodzie i w użytkowanych garażach przechowywał prawie 1,5 kilograma gramów…
Czytaj całośćJuż kilka tygodni po nielegalnym wprowadzeniu w PRL stanu wojennego, mieszkańcy Świdnika a wkrótce również Lublina i Puław w…
Czytaj całośćKryminalni zatrzymali trzy osoby podejrzane o posiadanie narkotyków. Zabezpieczyli też łącznie blisko 60 gramów nielegalnych…
Czytaj całośćKryminalni z komendy wojewódzkiej w Lublinie zatrzymali dwóch mieszkańców miasta za posiadanie i usiłowanie wprowadzenia do…
Czytaj całośćW trakcie trwającego właśnie Kulturalnego tygodnia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie można uczestniczyć w wydarzeniach takich, jak:
Sala…
Policjanci z drogówki zatrzymali kierowcę audi, który na drodze ekspresowej pędził z prędkością 195 km/h. 27-letni mężczyzna…
Czytaj całośćPonad 2 promile alkoholu w organizmie miała 36 latka „opiekująca się” 6 letnią córeczką i 3 miesięcznym synkiem. Kobieta…
Czytaj całośćW związku ze zmianą przepisów drogowych, policjanci nakładają olbrzymie mandaty na nietrzeźwych kierowców, w tym kierujących…
Czytaj całośćPolicjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło dzisiaj (15 listopada) na obwodnicy Lubartowa. W wyniku zderzenia audi z…
Czytaj całośćPolicjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj 11 listopada. 26-letni kierujący samochodem marki BMW, podczas…
Czytaj całośćNa drodze krajowej numer 82 w miejscowości Urszulin doszło do zderzenia motorowerzysty i kierującej mercedesem. 71-latek z gminy Urszulin…
Czytaj całośćWada przewodu kominowego to prawdopodobna przyczyna pożaru budynku mieszkalnego, w którym wewnątrz przebywało 6 osób. 49-letni…
Czytaj całość3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję, która regulowała prawo Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wprowadzając ład do zanarchizowanych rządów. Dwadzieścia lat temu, 2 kwietnia 1997 roku Zgromadzenie Narodowe uchwaliło Konstytucję RP. Została ona zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum 25 maja 1997 (poparło ją wówczas 52,71 proc. głosujących przy 42,86 proc. frekwencji) po czy podpisał ją Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Po siedmiu latach debat nad jej kształtem wprowadzono w Polsce podstawę prawną regulującą zasady funkcjonowania demokratycznego państwa prawa, odrzucającą w zasadzie niechlubną spuściznę PRL.
Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Wprowadzała trójpodział władz, likwidowała na wiele sposobów samowolę szlachty (np. znoszono liberum veto i liberum rumpo). Silną pozycję przyznawała obieralnym sądom. Władza sadownicza nie może być wykonywana ani przez władzę prawodawczą, ani przez króla, lecz przez magistratury na ten koniec ustanowione i wybierane. Powinna zaś być tak do miejsc przywiązana, żeby każdy człowiek bliską dla siebie znalazł sprawiedliwość... Rocznicę Konstytucji 3 maja obchodzimy dzisiaj bardzo uroczyście, jest świętem państwowym. 20. rocznica uchwalenia aktualnej Konstytucji, przynajmniej w rządowym przekazie, przeszła bez echa. Pewnie ma ona różne mankamenty, ale póki co jest najważniejszym prawem RP, do tego najdłużej obowiązującym w wolnych strukturach państwa polskiego na przestrzeni dziejów (okresu PRL z oczywistych względów nie uwzględniam). Zauważyli to obywatele i w wielu miejscowościach czytali naszą Konstytucję.
Tymczasem obie konstytucje, pomijając oczywiście różnice wynikające z czasu ich uchwalania, pomimo dzielących ją dwóch wieków, zawierają bardzo wiele łączących ją idei. Porównajmy fragmenty ich preambuł.
Konstytucja 3 maja: ...uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, (…) ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencyją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy. (…) Do której to konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkiem stosować się mają.
Konstytucja z 1997 roku: W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, (…) pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot...
Język troszeczkę inny ale główna myśl ta sama – bezpieczeństwo państwa, wolność jego obywateli. Czy mam rację, oceńcie to Czytelnicy sami.
MALKONTENT
1892 odsłony do 05.01.2022 r
Para poszła w gwizdek
Przyczyn klęski w wojnie z hitlerowską III Rzeszą i wspomagającą ją Rosją
1604 odsłony do 05.01.2022 r
O takim a nie innym przebiegu kampanii wrześniowej wcale nie zadecydowały niemieckie działania od 1 września,
1098 wejść do 05 stycznia 2022
Powstanie Warszawskie – heroizm, śmierć i zgliszcza
1 sierpnia 1944 roku wybuchło w Warszawie…
1466 wejść do 05 stycznia 2022 r.
W okresie pokoju polskie siły zbrojne składały się z 30 dywizji piechoty i 40 pułków kawalerii.
W przeciągu tygodnia już prawie 100 tys. osób podpisało petycję wzywającą Melanię Trump do przeprowadzki do Białego Domu lub…
Czytaj całośćW niedzielę, 15 stycznia 2017 r. w całym kraju oraz kilkudziesięciu miejscach na świecie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym…
Czytaj całośćŚwiętując 11 listopada upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Po 123 latach zniewolenia przez zaborców znów…
Czytaj całośćKiedy na ekrany polskich kin wchodziła superprodukcja „Bitwa pod Wiedniem”, w Zawieprzycach gościł sam król Jan III Sobieski, a…
Czytaj całośćKrólowa jest tylko jedna:) Domowa szarlotka pachnąca cynamonem, króluje u nas co najmniej raz w tygodniu.
Przepis (lekko zmodyfikowany)
Idealne, chrupiące i ZDROWE PULPECIKI z piekarnika, to prosty przepis na szybki i smaczny obiad, który moje dzieciaki zajadają z…
Czytaj całośćZ ogromną radością pokazuję przepis na jedno z moich najbardziej ulubionych - polskich dań. Radość jest tym większa, że całymi latami…
Czytaj całośćMega szybkie danie do przyrządzenia w 15 minut, którego przygotowanie nie wymaga żadnych umiejętnści kulinarnych. Idealne danie dla dzieci,
Czytaj całośćOd dawna włoska moda i styl są uznawane za wiodące na świecie. Do najbardziej poszukiwanych dodatków należą oczywiście włoskie…
Czytaj całośćTorebki kopertówki - zawładnęły światem mody i sercem każdej kobiety. Nie wyobrażamy sobie bez nich balu, przyjęcia,
Czytaj całość3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję, która regulowała prawo Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wprowadzając…
Czytaj całośćW jednym z łęczyńskich kościołów księdzu odprawiającemu mszę świętą pomyliła się chyba ambona z mównicą polityczną. W trakcie…
Czytaj całośćW Polsce podczas hitlerowskiej okupacji pomoc Żydowi oznaczała śmierć. Pomimo tego wielu Polaków pomagało Żydom, narażając siebie i…
Czytaj całośćOd paru dni rosyjscy żołnierze, bez państwowych oznaczeń – za to uzbrojeni po zęby a więc działający jak bezpaństwowi…
Czytaj całośćTo, co najlepsze nie może pozostawać w ukryciu. Czas podzielić się setkami kilometrów, które przejechaliśmy podczas naszej…
Czytaj całośćW dniach 12-18 lutego grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej wraz z opiekunami uczestniczyli w krótkoterminowej wymianie grupy…
Czytaj całośćNa rejs po fiordach Norwegii wypłynęliśmy z Kopenhagi. Później mieliśmy odwiedzić szwedzki Göteborg oraz norweskie Oslo,
Czytaj całośćPrzedstawiamy kolejną relację z podróży BUSiMY czyli studentów z Łęcznej i Lublina którzy starym wyremontowanym Fordem…
Czytaj całośćW sytuacji gdy polski rząd odmawia przyjmowania imigrantów, a w krajach Unii Europejskiej coraz częściej słyszy się o przypadkach…
Czytaj całość
.