loading...

Dzisiaj, w sobotę rano do miejskich służb zarządzania kryzysowego dotarło polecenie z MSWiA przekazane przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego o uruchomieniu w dniu 10 kwietnia 2022 r. o godz. 8.41 syren alarmowych w celu upamiętnienia 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Miasto Lublin w tym dniu nie włączy syren alarmowych.

W związku z porannym komunikatem MSWiA dotyczącym włączenia syren alarmowych Miasto Lublin przekazało informację, w której czytamy, że w mieście nie zostaną uruchomione syreny.

Komunikat Miasta Lublin w sprawie syren alarmowych:

Jesteśmy w pełni przekonani o potrzebie stałego przypominania obecnym i przyszłym pokoleniom o skali tragedii, jaka rozegrała się 12 lat temu w Smoleńsku oraz konieczności oddania należnego hołdu ofiarom. Od lat, rokrocznie w Lublinie odbywają się uroczystości upamiętniające katastrofę smoleńską organizowane w ramach ponad politycznego komitetu wspólnie przez Wojewodę, Marszałka, Prezydenta, NSZZ Solidarność, Kuratorium Oświaty, IPN oraz Garnizon Lublin, i takie uroczystości, zgodnie z przyjętym programem, odbędą się również w tym roku. (Między innymi o 16.15 odbędzie się uroczystość na Placu Litewskim, z zachowaniem ceremoniału wojskowego, a o 18.00 – Msza św. w intencji ofiar tragedii smoleńskiej w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej 7 w Lublinie. Po mszy św. nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod krzyżem i kamieniem upamiętniającymi ofiary mordu katyńskiego i katastrofy smoleńskiej na placu przy kościele). Jesteśmy jednak przekonani, że w związku z wojną w Ukrainie, faktem, położenia Lublina tak blisko wschodniej granicy oraz liczbą uchodźców, którzy znaleźli schronienie w naszym mieście uciekając przed bombami spadającymi na ich domy, taka forma upamiętniania wydaje się obecnie niewłaściwa. W związku z krótkim czasem na powiadomienie mieszkańców Lublina, (…) istnieje ogromne ryzyko, że sygnał syren mógłby być niewłaściwie odebrany przez mieszkańców i uchodźców, niepotrzebnie wywołując strach, panikę, czy odnawiając traumy, z jakimi mierzyć musieli się obywatele Ukrainy.

Miasto Lublin w tym dniu nie włączy syren alarmowych. Informuje jednocześnie, że służby wojewody lubelskiego mają możliwość uruchomienia syren z pominięciem Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

W naszym regionie nie chcą też uruchamiać syren m.in. w Zamościu, Białej Podlaskiej, Świdniku, Lubartowie, Kraśniku, Łukowie, a także w Puławach.

Łęczna 9 kwietnia 2022

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876