Już w najbliższą niedzielę, 13 października, rowerzyści z Łęcznej i okolic mogą wziąść udział w rajdzie zamykającym tegoroczny…
Czytaj całośćWycinanie drzew po zmianach
Po rzezi drzew, jaka miała miejsce w Polsce po zmianie ustawy o ochronie przyrody, 16 czerwca bieżącego roku weszły w życie kolejne przepisy dotyczące wycinki drzew. Przede wszystkim zmiany dotyczą osób fizycznych.
Zgodnie z nowymi przepisami osoba fizyczna chcąca wyciąć drzewo na gruncie prywatnym w celach nie wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej winna zmierzyć jego obwód na wysokości 5 cm.
Jeżeli obwód przekracza: 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego; 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, należy zgłosić zamiar usunięcia drzewa do właściwego organu. Na przykład w gminie Łęczna w większości przypadków będzie to Urząd Miejski w Łęcznej.
Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości z której drzewo ma być usunięte oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.
Przedstawiciel organu (wójt, burmistrz, prezydent) w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia dokonuje oględzin ww. drzewa. W terminie 14 dni od dnia oględzin organ może w drodze decyzji wnieść sprzeciw. Usunięcie drzewa może nastąpić jeżeli ze strony odpowiedniego organu (wójta, burmistrza, prezydenta miasta) nie było sprzeciwu w tym terminie.
Organ, może wnieść sprzeciw w przypadku lokalizacji drzewa:
a) na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków,
b) na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
c) na terenach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1–5, jak również spełnienia przez drzewo kryteriów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 40 ust. 3 (uznanie za pomnik przyrody).
- administrator