Już w najbliższą niedzielę, 13 października, rowerzyści z Łęcznej i okolic mogą wziąść udział w rajdzie zamykającym tegoroczny…
Czytaj całośćNowy podatek – od torebek foliowych w sklepach
Co najmniej 20 groszy miałaby od 2018 r. kosztować torba foliowa w sklepie. Taką deklarację złożył resort środowiska na posiedzeniu sejmowej podkomisji. Jednak maksymalna opłata, zapisana w projekcie ustawy, to 1 zł. Zdaniem posłów Platformy Obywatelskiej rząd PiS wprowadzając opłaty za torby foliowe w sklepach „nakłada na Polaków kolejny podatek”, który spowoduje obciążenie dla podatników rzędu 1,5 mld złotych.
Połączone sejmowe komisje środowiska i samorządu terytorialnego rozpatrywały rządowy projekt noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada, że od 2018 roku jednorazowe torby foliowe w sklepach nie będą już oferowane za darmo, ale mogą kosztować do 1 zł. Formalnie nowe przepisy mają ograniczyć stosowanie takich opakowań. W Polsce, według szacunków, każdy mieszkaniec zużywa rocznie 250-300 toreb foliowych różnego rodzaju, podczas gdy średnia Unii Europejskiej to 200.
Poseł Dariusz Piontkowski (PiS) z komisji ochrony środowiska, odpowiadając na zarzuty posłów PO, powiedział, że projekt noweli „wynika z dyrektywy UE, która nakłada na kraje członkowskie wysiłki, aby zminimalizować czy zlikwidować używanie jednorazowych toreb foliowych”. - Można to zrobić między innymi za pomocą opłat za takie torby albo wprowadzić całkowity zakaz. Polski rząd zdecydował się odwołać do elementów ekonomicznych – dodawał.
Opłaty za torby foliowe obowiązują w 15 krajach UE. Niestety połączone komisje nie poparły propozycji PO, by wpływy z opłat zamiast do budżetu państwa trafiały do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zgodnie z projektem, opłata obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów – obecnie najczęściej wydawane przy kasach sklepowych. Z opłaty wyłączone będą bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego tzw. zrywki, o grubości poniżej 15 mikrometrów – pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzyw, owoców, mięsa, ryb itp.).
Projekt nowelizacji tej ustawy ma być rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu.
- R. Nowosadzki