Już w najbliższą niedzielę, 13 października, rowerzyści z Łęcznej i okolic mogą wziąść udział w rajdzie zamykającym tegoroczny…
Czytaj całośćJak radzić sobie z ZUS – poradnik cz.1
Jednym z podstawowych dokumentów przy obliczaniu kapitału początkowego jest druk ZUS Rp-7, czyli zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. W dużej mierze od prawidłowości wystawienia tego dokumentu zależy wielkość kapitału początkowego a w konsekwencji wysokość przyszłej emerytury czy renty.
Jakie składniki wynagrodzenia powinien pracodawca (następca prawny pracodawcy) wykazywać w zaświadczeniu wystawianym na druku ZUS Rp-7?
Ogólna zasada jest taka, że do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych przyjmuje się te składniki wynagrodzenia, od których istniał obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne - przed
1 stycznia 1999 r. lub na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - po 31 grudnia 1998 r. Bardzo ważne jest, by ustalając, czy od danego składnika wynagrodzenia istniał obowiązek opłacenia składek, stosować przepisy obowiązujące w okresie, z którego wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru świadczenia. Ponadto należy wiedzieć, że do podstawy wymiaru świadczenia wlicza się nie tylko składniki wynagrodzenia wypłacane w gotówce, ale również wypłacane w naturze, np. ekwiwalent za węgiel, mleko, energię itp.
Od powyższej zasady istnieją jednak istotne wyjątki. Do podstawy wymiaru emerytury, renty oraz kapitału początkowego wlicza się również te składniki, od których przed 1 stycznia 1999 roku nie było obowiązku odprowadzenia składek. Są to między innymi przysługujące pracownikowi kwoty:
• wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy,
• zasiłków chorobowych, opiekuńczych, macierzyńskich,
• świadczeń rehabilitacyjnych,
• zasiłków wyrównawczych, świadczeń wyrównawczych i dodatków wyrównawczych,
• rekompensaty wypłaconej z tytułu podwyżki cen,
• rekompensaty pieniężnej wypłaconej z tytułu niepodwyższania płac w sferze budżetowej w okresie od 1 lipca 1991 r. do 28 czerwca 1992 r.,
• honorariów do wysokości objętej obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
Natomiast honoraria wypłacane w okresie, kiedy nie istniał obowiązek odprowadzania od nich składek, przyjmuje się do wysokości, w jakiej wówczas byłyby one przyjęte do obliczenia podstawy wymiaru świadczenia.
Obowiązkiem pracodawcy jest wpisanie kwot przychodów, jakie otrzymał pracownik, z opisem rodzaju tego przychodu (np. zasiłek chorobowy). Jeżeli za na przykład za 2003 rok zostały wypłacone wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne, a maksymalna podstawa wymiaru składki została przekroczona w tym roku, to w kolumnie 6 należy wpisać łączną kwotę wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy i zasiłku chorobowego oraz oddzielnie kwotę świadczenia rehabilitacyjnego i opisać tytuł wypłaty. Można też wpisać całą kwotę, a w punkcie 6 zaświadczenia (uwagi) wpisać okresy, za jakie przysługiwały te przychody oraz ich wysokość. Ostatecznego obliczenia dokonuje ZUS i tu należy sprawdzać, czy robi to rzetelnie.
Warto też wiedzieć, że w przypadku mylnego wpisania danych w ZUS Rp-7, kiedy świadczenie emerytalne lub rentowe zostanie naliczone i wypłacane w zawyżonej wysokości, to powstanie nadpłata tego świadczenia. W takim przypadku do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia zobowiązany będzie nie świadczeniobiorca, ale pracodawca, który wpisał nieprawidłowe dane! Ponadto, świadczeniobiorca, czyli każdy z nas, kiedy zorientuje się, że druk Rp-7 zawiera niekorzystne, pomylone dane, może się zwrócić o jego ponowne wystawienie, a do ZUS o ponowne obliczenie kapitału początkowego.
W razie oporów instytucji zawsze można zwrócić się do sądu, pamiętając, że sprawy emerytalne, rentowe i z zakresu prawa pracy są BEZPŁATNE.
- e-pojezierze.pl