Już w najbliższą niedzielę, 13 października, rowerzyści z Łęcznej i okolic mogą wziąść udział w rajdzie zamykającym tegoroczny…
Czytaj całośćTrzech górników nie żyje
Z Jastrzębskiej Spółki Węglowej przyszła tragiczna wiadomość. Jeden z czterech ostatnio wydobytych na powierzchnię górników nie żyje. Jego zgon stwierdził lekarz z ekipy medycznej przebywającej na terenie kopalni „Krupiński” w Suszcu pod Pszczyną, w której wczoraj doszło do zapalenia się metanu. Nie udało się również uratować dwóch ratowników, którzy jako pierwsi ruszyli na ratunek znajdującym się pod ziemią górnikom i zaginęli w zadymionej kopalni. Ich ciała odnaleźli inni ratownicy dopiero za pomocą kamer termowizyjnych.
Stan rannych górników jest ciężki, niektórzy mają poparzenia dochodzące do 50 proc. powierzchni ciała.
Decyzję o budowie kopalni „Krupiński” – wówczas „Suszec” podjęto w 1974 roku. Założenia techniczno – budowlane zatwierdzone zostały przez MGiE 29 lipca 1975 roku. Budowę kopalni rozpoczęto w grudniu 1975 roku. 3 grudnia 1983 roku nastąpiło przekazanie kopalni do eksploatacji i nadanie jej imienia "Krupiński". Zostały wybudowane wszystkie podstawowe obiekty technologiczne na powierzchni, oraz wykonane roboty dołowe dla udostępnienia złoża do wydobycia. W latach 1983 – 2010 zostało wydrążonych około 420,6 km wyrobisk korytarzowych. Wyeksploatowano 115 parcel ścianowych w 15 pokładach i wydobyto około 47,1 mln ton węgla.
Kopalnia należy do grupy zakładów objętych dużym zagrożeniem metanem. Według klasyfikacji zagrożeń naturalnych w „Krupińskim” są one następujące: metanowe: IV kategoria; wodne: I , II stopień; tąpaniami: nie występuje; pyłowe: klasa A , B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego; pożarowe: II i III grupa samozapalności. (nor)
- R. Nowosadzki