Już w najbliższą niedzielę, 13 października, rowerzyści z Łęcznej i okolic mogą wziąść udział w rajdzie zamykającym tegoroczny…
Czytaj całośćStrajk nauczycieli w liczbach
Wiceminister Maciej Kopeć poinformował, że z danych zebranych przez kuratoria do godz. 12 wynika, że do strajku przystąpiło 48,5 proc. szkół i placówek. W referendum strajkowym za strajkiem opowiedziało się ponad 79 proc. ogółu szkół i placówek w Polsce, czyli 15 576 szkół, przedszkoli, placówek oświatowych i zespołów szkół" - poinformował z kolei w komunikacie ZNP. Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego w zdecydowanej liczbie województw ta statystyka pokrywa się z liczbą szkół, które deklarowały gotowość wejścia w spór zbiorowy i weszły w ten spór. Pewnych danych jednak nie ma, a te podawane przez kuratoria (o ile w ogóle są) różnią się z podawanymi przez ZNP i władze samorządowe.
Wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński w wieczornych „Faktach po Faktach”, powiedział, że z danych związku na godzinę 17. wynika, że w strajku bierze udział 14 458 szkół. Nie ma jeszcze informacji z trzech województw.
Poniżej dane z województw jakie udało się nam zdobyć dla Państwa. Dane niepełne. ZNP zaznaczył, że „nie uwzględnił w statystyce szkół i przedszkoli niepublicznych, społecznych, a także innych placówek, które znajdują się w Systemie Informacji Oświatowej (SIO), jak np. Specjalny Ośrodek Wychowawczy, itp". Według związku kuratorzy oświaty na prośbę MEN zbierali dane inaczej. Dla ministerstwa edukacji zespół szkół nie jest jedną placówką, tylko np. trzema placówkami, jeśli w jego skład wchodzi liceum, technikum i szkoła branżowa - zaznaczono w komunikacie związkowców.
Dolnośląskie: Mirosława Chodubska, szefowa dolnośląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego przekazała, że według ich danych strajkuje więcej niż 1046 placówek, a tyle zadeklarowało strajk w marcowym referendum. W sumie w referendum zakończonym 25 marca wzięło udział 1121 szkół i innych placówek. Dolnośląskie Kuratorium Oświaty i Wychowania poinformowało natomiast, że z zebranych danych (ale tylko w połowie szkół) wynika, iż na Dolnym Śląsku strajkuje 81,4 proc. szkół i przedszkoli. To wyniki zebrane w formie ankiet przesłanych przez dyrektorów placówek. Rzecznik dolnośląskiego kuratorium Krystyna Kaczorowska przekazała, że na 1419 szkół i przedszkoli działających na Dolnym Śląsku ankiety na temat strajku przesłali dyrektorzy 677. Natomiast magistraty i samorządy z większych miast Dolnego Śląska poinformowały, że odsetek protestujących placówek jest zbliżony do 80 - zarówno w liczbie placówek, jak i nauczycieli.
Lubelskie: Władze okręgu lubelskiego ZNP poinformowały, że do strajku przystąpiły 782 szkoły i inne placówki oświatowe na 1168 placówek, a więc w 67 proc. z nich. Do strajku przyłączyła się też część związkowców z NSZZ „Solidarność”. Kuratorium Oświaty nie podało danych o strajku. W Lublinie, wg władz miasta do strajku przystąpiło 110 szkół i placówek oświatowych ze 155 (70,9 proc.) prowadzonych przez miasto.
Lubuskie: Brak danych z Kuratorium Oświaty. Według danych Związku Nauczycielstwa Polskiego za strajkiem zagłosowało 77,6 proc. wszystkich placówek oświatowych, szkół i przedszkoli. Referendum strajkowe ZNP prowadził w blisko prawie 900 placówkach w Lubuskiem. 685 z nich przystąpiło do strajku. Oficjalnych danych ze strajku nie ma. Wiadomo, że strajk odbywa się w 83 proc. placówek oświatowych w Gorzowie Wielkopolskim. W Zielonej Górze w strajku bierze udział większość szkół i przedszkoli. Nie strajkują trzy z 31 przedszkoli i ogólnokształcąca szkoła muzyczna. Tym samym protest odbywa się w 21 szkołach podstawowych, 7 gimnazjach i w 12 szkołach średnich. Dane przekazała krótko przed południem lubuski kurator oświaty Ewa Rawa.
Łódzkie: Według danych ZNP strajk nauczycieli w Łódzkiem trwa w 1219 placówkach oświatowych, co stanowi 84 proc. szkół i przedszkoli regionu. Kuratorium Oświaty nie podało danych. W Łodzi strajkuje 316 miejskich przedszkoli, szkół wszystkich szczebli i placówek edukacyjnych. Wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela podał, że strajkują 124 z 140 przeszkoli, wszystkie 90 szkół podstawowych i wszystkie 46 szkół ponadgimnazjalnych, a także 31 na 37 gimnazjów.
Małopolskie: Brak danych. W Krakowie 138 szkół zgłosiło zawieszenie lekcji we wtorek, ale liczba ta prawdopodobnie wzrośnie - poinformował w poniedziałek po południu krakowski magistrat. W poniedziałek w ramach strajku oświatowego zajęcia nie odbyły się w 184 krakowskich placówkach oświatowych. W pozostałych ok. 130 szkołach, przedszkolach i placówkach zorganizowano wyłącznie zajęcia opiekuńcze - skorzystało z nich ponad 2,4 tys. dzieci i młodzieży; w co najmniej 14 szkołach i przedszkolach zajęcia dydaktyczne odbywały się normalnie.
Mazowieckie: Brak danych z Kuratorium Oświaty. Według danych przekazanych przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę, w województwie - nie licząc Warszawy - przed południem brało udział około 40 proc. placówek. W Warszawie w strajku wzięło udział 84,8 proc. szkół (319 z 376) i 57,4 proc. przedszkoli (202 z 352) - wynika z danych stołecznych urzędników.
Opolskie: Brak danych ZNP. Według danych na godzinę 15. w strajku nauczycieli w województwie opolskim biorą udział pracownicy 414 placówek, co stanowi 57 proc. wszystkich szkół - poinformował Robert Socha z Kuratorium Oświaty w Opolu.
Podkarpackie: Brak danych od ZNP. Kuratorium Oświaty twierdzi, że do strajku przystąpiło 21 procent szkół i przeszkoli. Według danych podkarpackiego kuratorium strajk objął 511 szkół i przedszkoli. W regionie jest ich 2478. - Strajkują głównie nauczyciele szkół podstawowych - 34 proc., w proteście uczestniczy 5 proc. szkół ponadgimnazjalnych - poinformowało Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
Podlaskie: ZNP poinformował, że strajk w poniedziałek rozpoczął się w 331 placówkach oświatowych na terenie województwa. Stanowiło to około 60 proc. placówek publicznych. Kuratorium Oświaty nie podało danych. W Białymstoku wszystkie szkoły podstawowe, 96 proc. szkół ponadgimnazjalnych i 80 proc. przedszkoli przystąpiło do strajku w oświacie – poinformowały władze miasta. Z danych miasta wynika, że strajkuje ok. 53 proc. nauczycieli i ponad 8 proc. pracowników administracji. W Białymstoku jest 136 placówek oświaty, do strajku przystąpiło w poniedziałek 110 z nich – poinformował zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki.
Pomorskie: prezes pomorskiego oddziału ZNP Elżbieta Markowska powiedziała, że związek nie jest w stanie określić procentowo liczby placówek publicznych biorących udział w strajku w skali województwie. Wyjaśniła, że w 809 szkołach i przedszkolach w proteście biorą udział członkowie ZNP. W 300 placówkach - nauczyciele zrzeszeni w oświatowej Solidarności. Według danych, jakie zebrało pomorskie kuratorium, w województwie strajk nauczycieli trwał w 77,4 proc. placówek oświatowych.
W Szczecinie do poniedziałkowego strajku nauczycieli przystąpiło 106 placówek oświatowych ze 139 istniejących w mieście. Do strajku przystąpiło 28 z 52 funkcjonujących w mieście przedszkoli, 38 z 41 szkół podstawowych, 29 z 33 szkół ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych i 11 ze 13 szkół specjalnych - wynika z informacji szczecińskiego magistratu.
Śląskie: Wg ZNP na ogólną liczbę 2221 placówek, w których pracownicy opowiedzieli się za strajkiem, wczesnym popołudniem odbywał się on w ponad 1200 z nich (54 proc.). Kuratorium Oświaty nie podaje danych. W Katowicach strajkowali nauczyciele w aż 148 ze 171 publicznych placówek (86,5 proc.). Według informacji Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy strajkuje połowa miejskich przedszkoli i niemal wszystkie szkoły. W sumie to 94 ze 115 placówek oświatowych.
Świętokrzyskie: Według danych Związku Nauczycielstwa Polskiego do strajku w województwie przystąpiło około 460 placówek, a ZNP przeprowadziło referendum w 624 placówkach. Oznaczałoby to, że w poniedziałek protestowało 73,7 proc. placówek publicznych, które ZNP zapytało o zdanie w marcu. Kurator oświaty Kazimierz Mądzik poinformował natomiast po południu, że w strajku biorą udział nauczyciele z 539 (?) świętokrzyskich szkół i przedszkoli, co stanowi około 41,4 proc. ogólnej liczby placówek.
Warmińsko-mazurskie: Na Warmii i Mazurach do strajku przystąpiło 501 placówek oświatowych i 4,2 tys. nauczycieli – wynika z niepełnych wciąż danych regionalnego ZNP. Brakuje informacji z 20 gmin i powiatów. Kuratorium Oświaty nie podało danych. W Olsztynie strajkowało w poniedziałek prawie 58 procent jednostek edukacyjnych - wynika z danych przekazanych przez urzędników. W Elblągu do strajku przystąpiło 100 procent szkół i przedszkoli - przekazali urzędnicy. Według nich, strajkowało 90 procent nauczycieli.
Wielkopolskie: Według ZNP w poniedziałek w Wielkopolsce strajkowało blisko 75 proc. jednostek oświatowych - 1350 z ponad 1,8 tys. Kuratorium Oświaty w Poznaniu podało natomiast, że strajk objął 57 proc., czyli 1131 z 1968 publicznych szkół i przedszkoli w Wielkopolsce. Co ciekawe, wg kuratorium ogólna liczba placówek jest w Wielkopolsce wyższa niż to podaje ZNP. Kto ma rację? Władze Poznania poinformowały, że w mieście do strajku przystąpiło 197 placówek oświatowych z 250 publicznych placówek w mieście (78,8 proc.).
Zachodniopomorskie: Do poniedziałkowego strajku nauczycieli na Pomorzu Zachodnim przystąpiło ponad 83,3 proc. placówek oświatowych - wynika z informacji zachodniopomorskiego ZNP. Według nich w województwie działa 790 placówek publicznych, które wzięto pod uwagę w wyliczeniach. Strajk rozpoczął się w poniedziałek w 658 z nich. Kuratorium Oświaty twierdzi natomiast, że w całym województwie łącznie do strajku przystąpiło 77,6 proc. placówek oświatowych. W Koszalinie w żadnej ze szkół, dla której organem prowadzącym jest miasto, nie odbywają się zajęcia dydaktyczne, rodzice nie przyprowadzili do przedszkoli ani jednego dziecka – poinformował w poniedziałek wczesnym popołudniem zastępca prezydenta Koszalina Przemysław Krzyżanowski. Na godzinę 9. w koszalińskich szkołach i placówkach oświatowych strajkowało 1018 nauczycieli, 136 nauczycieli pracowało. Gotowość do pracy przy ogólnej liczbie 1700 nauczycieli w Koszalinie wynosi około 8 procent - powiedział prezydent Koszalina. Dodał, że na 589 pracowników przedszkoli, strajkowało 308, w 13 szkołach podstawowych na 1077 pracowników 436 przystąpiło do strajku, a w szkołach średnich na 901 pracowników strajk podjęły 274 osoby.
Źródła: samorządy, ZNP, PAP, polsatnews.pl, tvn24.pl
Łęczna 8 kwietnia 2019
- nor