Już w najbliższą niedzielę, 13 października, rowerzyści z Łęcznej i okolic mogą wziąść udział w rajdzie zamykającym tegoroczny…
Czytaj całośćSpadek zaufania do Kościoła
CBOS, a więc instytucja rządowa, w wyniku najnowszego sondażu zauważa, że poparcie dla instytucji kościelnych regularnie spada, a widoczną różnicę odnotowano już od ostatniego badania. Według CBOS wyniki dla Kościoła katolickiego są obecnie jednymi z najgorszych w ostatnim ćwierćwieczu.
Pozytywnie o Kościele katolickim aktualnie wypowiada się 49 proc. ankietowanych. Oznacza to spadek o 8 punktów proc. w porównaniu z sondażem przeprowadzonym w marcu 2020. Negatywne zdanie o Kościele ma 41 proc. pytanych - tutaj natomiast zanotowano wzrost o 9 punktów proc.
CBOS zwraca też uwagę na „zbliżony rozkład ocen zarejestrowany w maju ubiegłego roku”. To właśnie wtedy wyemitowano głośny i kłopotliwy dla kleru film braci Sekielskich ujawniający przykłady pedofilii w Kościele.
Po „Tylko nie mów nikomu” sprawą pedofilii próbowała zająć się Konferencja Episkopatu Polski, jednak przygotowany przez tą instytucję raport nie przyniósł niestety pożądanych efektów. Rok później Tomasz i Marek Sekielscy opublikowali więc dokument „Zabawa w chowanego”. Wielu Polaków, w tym wiernych, nie zadowoliło to, że dopiero w połowie września udało się sformułować akt oskarżenia przeciwko ks. Arkadiuszowi H. - jednemu z głównych negatywnych „bohaterów reportażu”.
Sondaż CBOS wyróżnia wyraźnie kto popiera, a kto ma duże zastrzeżenia do KK. Najbardziej zadowolone z działalności Kościoła wg sondażu są osoby praktykujące, a jednocześnie deklarujące się jako wyborcy PiS. Twierdzą, że mają prawicowe poglądy polityczne i jednocześnie zaliczają się do najstarszej grupy wiekowej, z jedynie podstawowym wykształceniem.
Niezadowoleni z działalności Kościoła katolickiego w Polsce są oczywiście głównie osoby niepraktykujące. Jednak nie tylko tacy. Są też na przykład osoby rzadko uczestniczące w nabożeństwach. Według CBOS mają przede wszystkim poglądy centrowe i lewicowe. Chętniej też, chociaż niekoniecznie, deklarują się jako wyborcy KO oraz Lewicy. Zazwyczaj to osoby w średnim wieku, lepiej wykształcone i mieszkające w dużych miastach.
CBOS przeprowadził sondaż w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 7 do 17 września 2020 roku na próbie liczącej 1149 osób (w tym: 68 proc. metodą CAPI, 20,1 proc. – CATI i 11,9 proc. – CAWI).
Łęczna 09 października 2020
Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.
- twi