loading...

Stutysięczna demonstracja w Warszawie i manifestacje w co najmniej 126 miastach i miasteczkach w Polsce (m.in. w Lublinie) oraz poza granicami kraju to wyraźne świadectwo, że Polacy nie tylko chcą pozostać w Unii Europejskiej ale również, że obawiają się iż PiS może Polskę z tej Unii wyprowadzić. Manifestacje potwierdziły dobitnie wyniki różnych sondaży.

Według sondażu Ipsos zrealizowanego metodą CATI w dniach 21-23 września 2021 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków 88 proc. respondentów chce pozostać w Unii Europejskiej. Do tego aż połowa Polaków obawia się, że PiS może doprowadzić do polexitu. Aby być precyzyjnym to 48 proc. pytanych obawia się, że PiS wyprowadzi nas z UE i 48 proc. nie ma takich obaw.

Najbardziej działań PiS wobec UE obawiają się wyborcy partii opozycyjnych – 84 proc. wśród głosujących na Koalicję Obywatelską, 68 – na Lewicę, 64 – na Polskę 2050, 50 – na PSL. Wyprowadzenia Polski z UE przez PiS nie obawiają się natomiast wyborcy Kaczyńskiego – 89 proc. Według sondażu wśród wyborców Konfederacji 61 proc. respondentów odpowiedziało, że nie boi się, a 26 proc. ma obawy wobec działań PiS w tym zakresie.

Bardzo ciekawe są też wyniki innego sondażu Ipsos dla OKO.press i „Gazety Wyborczej”. Zadano w nim pytanie: „Czy Pana/Pani zdaniem Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma prawo cofnąć zmiany w sądach wprowadzone przez PiS, jeśli uzna, że naruszają ona zasady Unii Europejskiej?” 55 proc. badanych osób odpowiedziało że TSUE ma takie prawo. Nie zgadza się z tym 39 procent ankietowanych.

Jak można było się spodziewać, 79 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości i 62 procent wyborców Konfederacji uważa, że TSUE nie ma prawa cofać zmian w sądownictwie przeforsowanych przez partię rządzącą. 15 procent wyborców Konfederacji nie ma jednak w tej sprawie zdania – najwięcej spośród wyborców wszystkich partii. Z kolei aż 96 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej sądzi, że TSUE ma prawo cofnąć zmiany w sądach. Uważa tak również 85 proc. wyborców Lewicy oraz 73 proc. wyborców Polski 2050 Szymona Hołowni.

O tym, że Trybunał Sprawiedliwości ma prawo do „cofnięcia” zmian w sądownictwie, jeśli te są sprzeczne z prawem unijnym, najbardziej przekonani są 30-39 latkowie (62 proc. ankietowanych w tej grupie wiekowej). Tego zdania jest też 61 procent 40-49 latków.

Co symptomatyczne, w żadnej grupie wiekowej nie dominuje przekonanie, że TSUE nie ma prawa ingerencji w „reformę” sądownictwa. Wśród 60-latków i starszych jest remis: po 48 proc. ankietowanych uważa, że TSUE ma i że nie ma do tego prawa. Jeśli do kryterium wieku dodamy płeć, okazuje się, że z ingerencją TSUE w „reformy Ziobry” najbardziej zgadzają się młode kobiety między 18. a 39. rokiem życia. 68 proc. ankietowanych w tej grupie uznało, że Trybunał Sprawiedliwości ma prawo cofnąć zmiany w polskim sądownictwie – w porównaniu do 54 proc. mężczyzn w tym samym wieku.

Łęczna 11 października 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876