loading...

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzono w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie, Puławach, Rykach, Świdniku, Włodawie i Zamościu.

Program obchodów 1 marca był następujący:

W Lublinie

Godz. 9:00. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy tablicy w Bramie Zamkowej oraz pod Pomnikiem Zaporczyków na pl. Zamkowym

Godz. 10:30. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Mogile – Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944–1954 na cmentarzu przy ul. Unickiej

Od godz. 11 do 11.40. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy Parafii pw. Michała Archanioła przy ul. Fabrycznej w Lublinie, pod pomnikiem NSZ przy rondzie NSZ, pod pomnikiem WiN przy rondzie WiN

Godz. 12:00. Msza w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych – kościół pw. Świętej Rodziny przy ul. Jana Pawła II w Lublinie

Godz. 13:00. Konferencja historyczna w Domu Akcji Katolickiej (ul. Jana Pawła II)

• m.in. wręczenie medali Pro Patria, prezentacja serii monet „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni” wydanych przez Narodowy Bank Polski, prelekcja Artura Piekarza (IPN) na temat Żołnierzy Wyklętych, projekcja filmu Arkadiusza Gołębiewskiego „Kochankowie z lasu”.

Godz. 14:00. Akcja krwiodawstwa: Słodka krew – przelej krew za bohaterów, pl. Zamkowy–al. Solidarności

Godz. 18:00. VII Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ponadto 1 marca 2017 r. otwarto w Muzeum Lubelskim wystawę Broń Niezłomnych. A od 11.00 można było przejść z przewodnikami po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych (ul. Zamkowa 9).

2 marca 2017 r. w sali konferencyjnej IPN w Lublinie, ul. Wodopojna 2, o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie ppłk. Mariana Pawełczaka „Morwy” z młodzieżą. O godz. 12.00 - Praca, praca i walka – to nasz obowiązek – historia życia płk. Mariana Gołębiewskiego, żołnierza niezłomnego. Spotkanie promocyjne książki dr Justyny Dudek. O godz 18.00 - Pamięci Żołnierzy Niezłomnych... Recital Witka Szaconia. Prowadzenie i komentarz historyczny – dr hab. Marcin Kruszyński.

W Świdniku

Główne uroczystości odbyły się 1 marca na placu Konstytucji 3 Maja o godz. 10. O godz. 11.00 w MOK-u rozpoczęła się część artystyczna poświęcona Janinie Kuligowskiej Cel ps. Niusia – żołnierzowi wyklętemu a przy tym długoletniej mieszkance Świdnika. Można było zapoznać się z postacią bohaterki oglądając film dokumentalny pt.: „Wyklęci – Niepokonani Lubelszczyzny”.

4 marca tradycyjnie na placu Konstytucji rozpoczną się zawody „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

We Włodawie

W mieście, z którym związani byli legendarni dowódcy antykomunistycznego podziemia bracia Taraszkiewicze, „Jastrząb” i „Żelazny”, obchody wyznaczono na 1 marca. Rozpoczęły się o godz. 12.30 mszą świętą w kościele pw. Św. Ludwika w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych. Ze świątyni uroczystości przeniosły się pod pomnik AK-WiN przy ul. 11 Listopada. Były okolicznościowe wystąpienia, apel poległych oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy.

Uczestnicy byli także nad grobem Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”, którego szczątki zostały uroczyście przeniesione do Włodawy z cmentarza w Siemieniu w lipcu ubiegłego roku.

Łęczna 1 marca

Ciekawostki

loading...

Z kraju i ze świata

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Sport w regionie

loading...

Hyde Park

loading...

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876