loading...

W piękny słoneczny poranek, odbył się kolejny rajd organizowany przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną (LROT), przy wsparciu i zaangażowaniu urzędu marszałkowskiego. Grupa cyklistów licząca ponad sto osób, ruszyła wschodnim, nadbużańskim odcinkiem trasy Szlaku Rowerowego Green Velo z włodawskiego rynku do Kodnia – mając do pokonania 60 km.

Szlak Green Velo ma długość 2096 km, jest najdłuższym oznakowanym szlakiem w Polsce. Przebiega przez 5 województw, prowadzi przez różnorodne i wyjątkowo malownicze regiony kraju. Pokazuje atrakcje turystyczne, znajdujące się przy samej trasie, jak i w najbliższym otoczeniu. Prowadzi przez 5 parków narodowych, 15 parków krajobrazowych, 26 obszarów specjalnej ochrony ptaków oraz 36 specjalnych obszarów ochrony siedlisk. Szlak w województwie lubelskim ma 414 km długości.

Między Włodawą a Terespolem szlak biegnie nadbużanką, najbardziej na wschód wysuniętą drogą wojewódzką 816. Rowerzyści jechali pięknym, wielokulturowym szlakiem kresów wschodnich, zwiedzając po drodze kościoły, cerkwie i zabytki warte obejrzenia. Słuchali przy tym opowieści historycznych i legend związanych z odwiedzanymi miejscowościami.

Na dłuższy odpoczynek, posiłek i wspólne zdjęcia przyszedł czas na przystani, przy brzegu Bugu w Sławatyczach. Organizatorzy przygotowali ciekawe konkursy i zabawy. Ze Sławatycz rowerzyści wyjechali w kierunku przejścia granicznego w dalszą drogę do Jabłecznej, gdzie mogli zwiedzić między innymi prawosławne sanktuarium - Monaster św. Onufrego Pustelnika, jedno z najważniejszych i najstarszych miejsc prawosławia w Polsce. Można było pójść na spacer w stronę Bugu i zobaczyć Kaplicę Świętego Ducha, która znajduje się nieopodal.

Po tych atrakcjach grupa ruszyła dalej w stronę Kodnia, zatrzymując się jeszcze przy jednej z cerkwi i w innych miejscach na odpoczynek. Trasa na tym etapie jest dosyć zróżnicowana, wiedzie też spory kawałek piaszczystą drogą i lasem. Piękne tereny dostarczają wielu miłych wrażeń. W Kodniu przywitał wszystkich wójt gminy, było wspólne zdjęcie, konkurs, zaplanowane wcześniej ognisko, po czym można było udać się do miejsc zakwaterowania.

Jedną z największych niespodzianek dla uczestników rajdu rowerowego, przygotowaną przez LROT, była następnego dnia możliwość wzięcia udziału w spływie kajakowym Bugiem, ze Sławatycz do Jabłecznej. Można było o świcie zobaczyć słynne nadbużańskie mgły. Bug, to rzeka o wartkim nurcie, niekiedy kapryśna, mająca liczne zakola i meandry. Trzeba uważać na mielizny i wysepki. Na szlaku kajakowym panuje niczym niezakłócona, błoga cisza. Nie słychać ludzi, zwierząt hodowlanych ani maszyn. Można za to usłyszeć trele ptaków, szczebiotanie dzierzby gąsiorka, skrzek czapli, ujrzeć zimorodka.

Rajd i spływ w czasie pięknej, słonecznej pogody to niezapomniane chwile, rozkosz dla amatorów wspaniałych widoków. Rajd miał na celu promocję i rozwój turystyki w województwie lubelskim.

 

Łęczna 6 czerwca

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876