Już w najbliższą niedzielę, 13 października, rowerzyści z Łęcznej i okolic mogą wziąść udział w rajdzie zamykającym tegoroczny…
Czytaj całośćŚmiertelne żniwo grypy
Pisaliśmy już o dużej zachorowalności na grypę w naszym regionie. Dzisiaj prezentujemy dane ogólnokrajowe. Informujemy o nich ponieważ tegoroczny sezon epidemiczny ma już niestety tragiczny wymiar. Z powodu grypy liczba zgonów osiągnęła rekordową liczbę 25 przypadków. W województwie lubelskim zmarły z tego powodu dwie osoby. Jedna z nich miała ponad 80 lat, drugą zaś jest młody, gdyż 18-letni chłopak. W tym drugim przypadku choroba ta wywołała ostrą niewydolność oddechową co w konsekwencji doprowadziło do śmierci.
Na początku lutego nastąpił znaczny wzrost zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. W okresie od 1 do 7 lutego 2019 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 236.454 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę.
W ramach monitoringu sytuacji epidemiologicznej grypy w sezonie grypowym 2018/2019 w okresie od 1 września 2018 r. do 7 lutego 2019 r., zanotowano łącznie 2 415 663 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 87,94 przypadków na 100 000 ludności, co daje 33,4 % wzrost w stosunku do poprzedzającego okresu sprawozdawczego. W przypadkach zachorowań, które były diagnozowane laboratoryjnie w okresie od dnia 03.09.2018 r. do dnia 03.02.2019 roku, w 45,6 % badanych próbek potwierdzono obecność wirusa grypy. Próbki do badań laboratoryjnych w kierunku potwierdzenia zakażenia wirusami grypy pochodzą głównie od pacjentów, którzy są hospitalizowani z powodu ich stanu klinicznego lub współistniejącej choroby.
W chwili obecnej, sytuacja epidemiologiczna w Polsce nie stwarza jednak według służb podstaw do prowadzenia zaostrzonego nadzoru epidemiologicznego grypy, ani do ogłoszenia specjalnego alertu przeciwepidemicznego.
Na kanwie tej informacji warto podać do wiadomości, że australijscy naukowcy ogłosili, że udało się im odkryć wyjątkowe przeciwciała, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed grypą. Badacze twierdzą, że wystarczy zaszczepić się raz na 10 lat, by ograniczyć do minimum możliwość zarażenia się wirusem grypy typu A, B i C. Nowy preparat sprawdzi się jednak tylko u połowy ludzi na świecie. Na razie Australijczykom udało się opatentować odkrycie. Ich zdaniem pozwoli ono jednak na stworzenie uniwersalnej szczepionki przeciwko grypie, dzięki której walka z chorobą będzie dużo skuteczniejsza. A jest o co walczyć bowiem według Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie co roku od 291 tys. do 646 tys. ludzi na świecie umiera z powodu powikłań po grypie sezonowej. Wcześniej oceniano, że do zgonów spowodowanych zarażeniem wirusem grypy dochodzi u 250-500 tys. pacjentów rocznie.
Łęczna 21 lutego
Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.
- rkn