Już w najbliższą niedzielę, 13 października, rowerzyści z Łęcznej i okolic mogą wziąść udział w rajdzie zamykającym tegoroczny…
Czytaj całośćRozpoczęło się gazowanie drobiu
- Rozpoczęto gazowanie żywego drobiu w kurnikach w pierwszych trzech ogniskach ptasiej grypy w miejscowości Stary Uścimów w powiecie lubartowskim - napisał Marek Wieczerzak, rzecznik wojewody lubelskiego na Twitterze. Planowane jest gazowanie ok. 70 tys. sztuk drobiu w 5 gospodarstwach kontaktowych. Sytuacja na bieżąco monitorowana.
W województwie lubelskim oficjalnie potwierdzono jednak cztery ogniska ptasiej grypy. Wszystkie znajdują się w Starym Uścimowie w powiecie lubartowskim.
W gospodarstwie w Starym Uścimowie, w którym potwierdzono pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, było 12 tys. indyków. W drugiej fermie, gdzie wystąpiła choroba, hodowano 9,5 tys. indyków, a w trzecim 20,6 tys. indyków. Czwarte ognisko stwierdzono w pobliżu tamtych trzech ferm, a było w nim 13 tys. perliczek.
Zaczęło się od tego, że w sylwestra w jednej z ferm na terenie Starego Uścimowa padło 7 tys. indyków. Początkowo sądzono, że mogło dojść do zatrucia, ale padały kolejne ptaki. We wtorek wyniki badań stwierdziły, że chodzi o wysoce zjadliwy wirus ptasiej grypy H5N8.
1 stycznia służby wojewody poinformowały, że padło już łącznie 32 tys. ptaków. Wojewoda lubelski wydał rozporządzenie o ustanowieniu strefy zapowietrzonej i zagrożonej na terenie trzech powiatów – lubartowskiego, parczewskiego i łęczyńskiego. Na tych terenach obowiązują zakazy i nakazy.
W samym Starym Uścimowie panuje jakby stan oblężenia. Przejazdu pilnują radiowozy z włączonymi kogutami, na jezdni leżą maty. Do miejscowości mogą wjechać wyłącznie jej mieszkańcy, służby weterynaryjne, policja, straż pożarna i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Do Starego Uścimowa przyjechał wojewoda lubelski Lech Sprawka. Mediom powiedział, że: Rozpoczęło się radykalne usuwanie zagrożenia. Przygotowywane są transporty padłych zwierząt. Dodał, że: Zadania, które wynikają z rozporządzenia to radykalne oczyszczenie ferm, w których potwierdzono zakażenia, ograniczenie przemieszczania ludności oraz zwierząt na terenie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego, zastosowanie wszelkich środków bezpieczeństwa biologicznego i bieżący przepływ informacji na tym terenie.
Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza przesłała do mediów oświadczenie, w którym podkreśliła, że podtyp wirusa - H5N8 - nie jest szkodliwy dla ludzi.
Jak poinformował Polsat News odkryto także ognisko tej choroby w Wielkopolsce.
Łęczna 03 stycznia 2020
Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.
- nor