Już w najbliższą niedzielę, 13 października, rowerzyści z Łęcznej i okolic mogą wziąść udział w rajdzie zamykającym tegoroczny…
Czytaj całośćLiczba zakażeń stale rośnie. Lockdaun.
W sobotę 20 marca resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 26 405 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2. Zmarło 349 osób.
Najwięcej przypadków zakażenia odnotowano w województwach: mazowieckim (4166), śląskim (3600) i wielkopolskim (2791). To o ponad 400 przypadków zakażeń więcej w stosunku do ubiegłego dnia i aż o 5 343 więcej w stosunku do poprzedniej soboty 13 marca. Na Lubelszczyźnie 728 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 17 chorych. W powiecie łęczyńskim 21 nowych zakażeń, przy 90 wykonanych testach. Najwięcej nowych zakażeń, bo 150 zanotowano w Lublinie – przy 701 wykonanych testach.
W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od soboty zamknięte będą w całym kraju m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowe, kina, baseny, sauny, solaria - zapisano w rozporządzeniu.
U uzasadnieniu wskazano, że wprowadzenie obostrzeń jest umotywowane wskaźnikiem średniej dziennej liczby zachorowań na 100 000 mieszkańców, który przekroczył w skali kraju wartość 50, wskaźnikiem zajętości łóżek w szpitalach, który wynosi 71 proc. i wskaźnikiem wykorzystania łóżek respiratorowych - wynosi 72 proc.
Swoją działalność muszą zawiesić hotele, chociaż dopuszczalne są noclegi w ramach podróży służbowych. W galeriach handlowych czynne będą tylko m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne, sprzedające usługi telekomunikacyjne i sklepy z artykułami budowlanymi. W ich murach nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, szewskie i pralnie. Punkty gastronomiczne będą mogły działać, ale serwowane w nich posiłki mogą być wyłącznie na wynos.
Osoby przebywające na targowisku będą zobowiązane nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Ten sam wymóg jest konieczny również m.in. na w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni powyżej 2000 m2 i na stacjach paliw.
Utrzymano nakaz noszenia maseczek w większości lokalizacji: w miejscach ogólnodostępnych czy w budynkach użyteczności publicznej.
Z rozporządzenia wynika, że zamknięte będą kina, teatry, muzea, galerie sztuki. Organizacja wydarzeń z udziałem publiczności nie będzie możliwa. Możliwa będzie jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online. Jednak udostępnianie zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu będzie możliwe. Dopuszczono również zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.
Od soboty nieczynne mają być baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie. Nie mogą działać również wesołe miasteczka i parki rozrywki. Obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.
Fryzjerzy i pozostałe punkty świadczące zabiegi kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu mogą dalej działać, pod warunkiem tego, że w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, przebywać będą wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci.
Działać mogą biblioteki. W pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywać jednocześnie będzie mogło nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy.
Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym i różnego rodzaju turnusach tego typu będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Podobnie jest w przypadku leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej.
Łęczna 20 marca 2021
Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.
- k