Już w najbliższą niedzielę, 13 października, rowerzyści z Łęcznej i okolic mogą wziąść udział w rajdzie zamykającym tegoroczny…
Czytaj całośćUSA. Polska państwem o niepełnej demokracji.
Komisja Helsińska przy amerykańskim Kongresie dyskutowała nad "erozją demokracji na Węgrzech i w Polsce" i wnioskami dla amerykańskiej polityki zagranicznej. Padły głosy wątpiące, czy Polska powinna zostać w NATO!
- Jako przyjaciele i sojusznicy musimy kłaść nacisk na odpowiedzialność, aby utrzymać nasze dobre relacje. Niestety jesteśmy świadkami pogorszenia się demokracji w obydwu krajach - mówił Ben Cardin, przewodniczący Komisji. Przypomniał też, że w rankingu think-tanku Freedom House, opisującego stan demokracji w krajach byłego bloku wschodniego, Węgry odnotowały spadek o 19 punktów od 2015 r. i wypadły z kategorii krajów demokratycznych. Polska straciła zaś jeszcze więcej, bo 20 punktów w rankingu (obecnie znajduje się w kategorii państw o "niepełnej demokracji").
Heather A. Conley, wiceprzewodnicząca Center for Strategic and International Studies (CSIS) podkreślała, że w Polsce zagrożona jest praworządność i wskazała - podobnie jak w przypadku Węgier - na konkretne zagrożenia. - Nie wiemy czy w przypadku Polski będą obowiązywać w przeszłości europejskie nakazy aresztowania. Mówię to bez żadnej przyjemności, ale jeśli NATO miałoby zostać przez to osłabione, musimy się zastanowić czy również Polska powinna pozostać jego członkiem - mówiła Conley. - Nasze zaangażowanie w tej sprawie musi być stale podtrzymywane i nie epizodyczne. Być może powinniśmy zastanowić się nad zmianą rozlokowania wojsk w regionie - powiedziała, podkreślając, że mówi to "z bólem serca".
Inni zeznający przed komisją eksperci, Dalibor Rohac z konserwatywnego think-tanku American Enterprise Institute (AEI) oraz Zselyke Csaky z organizacji Freedom House również krytycznie odnosili się do sytuacji w Polsce i na Węgrzech, choć opowiadali się za mniej radykalnymi środkami.
Komisja Helsińska przy Kongresie składa się z dziewięciu członków amerykańskiego Senatu, dziewięciu z Izby Reprezentantów oraz trzech nominowanych przez prezydenta USA. Zajmuje się monitorowaniem praworządności, przestrzeganiem praw człowieka oraz innych zasad przyjętych podczas obrad Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w 1975 r. w Helsinkach. Wydaje zalecenia wobec kierunków amerykańskiej polityki zagranicznej.
Łęczna 3 listopada 2021
Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.
- rn