Już w najbliższą niedzielę, 13 października, rowerzyści z Łęcznej i okolic mogą wziąść udział w rajdzie zamykającym tegoroczny…
Czytaj całośćPE przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce
Europarlament zainicjował 15 listopada procedurę zmierzającą do uruchomienia wobec Polski art. 7. traktatu, mówiącego o naruszeniu wartości na jakich opiera się Unia Europejska. Oznacza to, że w najgorszym przypadku Polskę mogą w przyszłości objąć sankcje.
Za rezolucją zagłosowało 438 posłów, przeciw było 152, a 71 wstrzymało się od głosu. Przeciwko niej byli posłowie PiS, zbojkotowali ją politycy związani z PSL, natomiast posłowie PO w większości wstrzymali się od głosu.
Praworządność w Polsce była tematem już trzeciej debaty plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Europosłowie po południu przyjęli rezolucję, która zleca europarlamentarnej komisji LIBE (ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych) przygotowanie raportu o Polsce, który potem ma być podstawą do sięgnięcia po artykuł 7.
Zgodnie z traktatem może go uruchomić Komisja Europejska, europarlament albo jedna trzecia krajów UE. Europosłom chodzi o pierwszy etap procedury z artykułu 7., czyli o zwrócenie się do Rady UE o stwierdzenie „wyraźnego ryzyka” naruszenia wartości podstawowych, do czego trzeba większości 22 z 28 krajów UE.
W dzisiejszym dokumencie nasz kraj krytykowany jest za reformę sądownictwa, w tym zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. – Mogą one strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce – czytamy w rezolucji. Jest też wezwanie do zakończenia wycinki w Puszczy Białowieskiej. Europarlament przegłosował również poprawkę do rezolucji wzywającą polskie władze do „potępienia faszystowskiego, ksenofobicznego marszu 11 listopada w Warszawie”.
- administrator