loading...

Pomimo, że produkuje się w skali światowej coraz więcej energii elektrycznej w siłowniach wiatrowych, słonecznych, czy też biogazowniach, w dalszym ciągu wzrasta globalny popyt na energię. Takowe są, m.in. wnioski, wynikające z upublicznionego w dniu 8 czerwca br. raportu brytyjskiego koncernu paliwowego BP.

Pomimo znacznej rozbudowy w ostatnich latach energetyki odnawialnej, jej udział w światowym miksie energetycznym jest daleko w tyle w porównaniu do kopalnych nośników energii. Potrwa jeszcze, co najmniej 20 lat, zanim obecny udział energii odnawialnej z 2,8% w światowym zapotrzebowaniu na energię, wzrośnie do 8%. Natomiast udział odnawialnych źródeł energii w światowej produkcji energii elektrycznej wyniósł prawie 15% ( w Niemczech 23%).


Obserwuje się również permanentny spadek w światowym miksie energetycznym udziału ropy naftowej, ostatnio też energetyki jądrowej, natomiast wzrost udziału gazu ziemnego, a po wcześniejszym spadku wzrost udziału węgla. Warto zauważyć, że udział węgla, jako drugiego największego dostawcy energii, zmniejszył się, gdyż spadło zapotrzebowanie na niego przede wszystkim w Chinach i USA.

Ceny kopalnych/organicznych nośników energii, tj. ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla wykazują permanentny spadek (szczególnie ropy naftowej i gazu ziemnego), od stycznia 2014r. do stycznia 2016r. Wydaje się, że po tym okresie, pewne zahamowanie spadku cen, a nawet wystąpi minimalny wzrost światowych cen węgla i ropy naftowej.

W 2015r. o 15% do 213 TWh wzrosła zdolność wytwórcza energetyki odnawialnej. Większość wytworzonej energii pochodziła z siłowni wiatrowych (125 TWh).Wystąpił również wzrost zdolności wytwórczej energetyki słonecznej, która w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła sześciokrotnie. Chiny w tej materii wyprzedziły Niemcy i USA i stały się największym wytwórcą instalacji i energii elektrycznej z siłowni słonecznych.

Zmniejszona cena ropy naftowej przyczyniła się do wzrostu popytu. W porównaniu do średniego popytu w okresie 10 lat, w 2015r. popyt na ropę naftową zwiększył się o ponad 1 mln baryłek/d. Na poniższych wykresach przedstawiono: procentowe roczne kształtowanie popytu na energię (w latach 2005 do 2015, oraz w 2015r.) w skali światowej, krajach OECD, Chinach i innych krajach oraz roczne zmiany popytu na poszczególne nośniki energii, w mln t, w latach 2005 do 2015 i w 2015r.

Światowa Agencja Energii przewiduje, że w 2016r. wystąpi zwiększone zużycie ropy naftowej. Ponadto, szczególnie w drugiej połowie 2016r. wzrastać będzie cena ropy naftowej.

Nawiązując do zapisów Światowego Szczytu Klimatycznego w Paryżu (listopad/grudzień 2015r.) wzrastać będzie zapotrzebowanie na niskoemisyjne nośniki energii, tj. odnawialne i gaz ziemny. Jednakże w dalszym ciągu świat potrzebował będzie dużych ilości kopalnych/organicznych nośników energii, aby pokryć światowe zapotrzebowanie na energię.

Źródło: Raport BP; Statistical Review of World Energy; Die Welt; Juni 2016r.

Oprac: Bronisław Jaworski

Ciekawostki

loading...

Z kraju i ze świata

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Sport w regionie

loading...

Hyde Park

loading...

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876