loading...

Polskie firmy mają potencjał, by odegrać kluczową rolę w procesie odbudowy Ukrainy. Polski sektor bankowy powinien być na to gotowy - wskazali w Karpaczu eksperci. PKO Bank Polski, do którego należy działający w Ukrainie Kredobank, działania w tym obszarze już podjął, bo szybka odbudowa ukraińskiej gospodarki leży też w polskim interesie.

Ponad 42 tys. osób podpisało petycję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców przeciw negatywnym zmianom podatkowym w „Polskim Ładzie” - poinformowało biuro rzecznika. Według rzecznika „Polski Ład” nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców.

Dziwnie bez echa przeszło w Polsce ostatnie rozstrzygnięcie w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Być może dlatego, że to orzeczenie sądu, a do tego sądu niemieckiego. Oto rosyjski koncern Gazprom przegrał w sądzie. Niemiecki sąd podtrzymał decyzję o niewyłączaniu gazociągu Nord Stream 2 spod unijnych regulacji. Z sytuacji nie są zadowoleni Rosjanie, ale inne kraje – w tym Polska – powinny odetchnąć z ulgą.

Drożyznę widać w sklepach i w statystykach europejskich. W lipcu ceny w Polsce rosły ponad 9-krotnie szybciej niż średnia w strefie euro. Większe podwyżki są tylko na Węgrzech.

Biznes. Business. Businessman. Businesswoman. Tych słów używamy najczęściej opisując kogoś, kto zarządza firmą. Używamy tych słów wobec osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Słowo „business” pochodzi od słowa „busy”, czyli zajęty, aktywny. A więc określa ono osobę aktywnie angażującą się do powstawania w celach komercyjnych usług oraz dóbr. No dobrze, każdy chce zarobić. Każdy chce zostać milionerem w jak najkrótszym czasie. No dobrze, zacznijmy od początku.

Enea włącza się w działania związane z walką ze smogiem. Jeszcze w styczniu 2018 roku firma planuje rozszerzyć swoją ofertę o nowy produkt promujący zwiększanie zużycia w godzinach nocnych. Nowa oferta Enei, dzięki preferencyjnym cenom, ma zachęcić klientów do korzystania z ekologicznego ogrzewania elektrycznego oraz samochodów elektrycznych.

Jeszcze Wielka Brytania na dobre nie wyszła z Unii Europejskiej, a już Brytyjczyków dotykają pierwsze kłopoty. Międzynarodowy Fundusz Walutowy w najnowszej prognozie na 2017 rok ogłosił, że czas, kiedy Wielka Brytania była piątą gospodarką świata, właśnie się kończy.

W piątek, 10 lutego, do obiegu trafi nowy banknot z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego o nominale 500 zł. Będzie wyższy i szerszy od dotychczasowych banknotów. Nie będzie jednak tak łatwo dostać 500 zł banknot, bo w pierwszej kolejności będzie służył do rozliczeń międzybankowych. Mają też służyć do przechowywania tzw. zapasu strategicznego w Narodowym Banku Polskim.

Enea podpisała z ENGIE International Holdings B.V. umowę warunkową zakupu 100 proc. akcji spółki ENGIE Energia Polska, która jest właścicielem Elektrowni Połaniec. Inwestycja wpisuje się w realizację nowej Strategii Rozwoju Grupy Kapitałowej Enea. Przejęcie Elektrowni Połaniec umocni pozycję Enei jako jednego z wiodących wytwórców energii elektrycznej w kraju i wzmocni pozycję Grupy na rynku.

Wartość przedsiębiorstwa ENGIE Energia Polska (wyliczona z pominięciem zadłużenia oraz gotówki w spółce) została uzgodniona na ponad 1 miliard zł. Ostateczna cena za 100 proc. akcji ENGIE Energia Polska zostanie wyliczona w oparciu o ustaloną wartość przedsiębiorstwa, przy uwzględnieniu poziomu długu netto oraz kapitału obrotowego na 31 grudnia 2016 roku.

Światowy PKB w 2015r., wzrósł średnio o 3%. Dwa kraje wyraźnie przekroczyły tą wartość, tj. Chiny (6, 9%) i Indie (7,4%). Według prognoz OECD wzrost PKB w 2016r., w Indiach dalej będzie wzrastał, a w Chinach nastąpi pewne ostudzenie gospodarcze (wzrost PKB o około 6%). Tak, więc w przyszłości przede wszystkim Indie i południowo-wschodnia Azja, będą kreatorami przyśpieszonego rozwoju gospodarczego.

Węgiel, pomimo rosnącego udziału odnawialnych nośników energii w miksie produkcji energii elektrycznej, pozostanie główną bazą zaopatrzenia w energię. Przemawia za tym przede wszystkim korzystna cenowo i zasobowo podaż węgla i budowa nowych elektrowni węglowych, w krajach rozwijających się gospodarek, o zwiększonym popycie energii.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876