loading...

TVN24 otrzymał koncesję na nadawanie programu w Holandii. Wczoraj zarząd TVN wydał na ten temat oświadczenie. Prawnicy firmy zastanawiali się co zrobić jeśli upolityczniona KRRiTV, pomimo braku podstaw prawnych, po prostu koncesji nie przyzna. Jednym z pomysłów, które pozwoliłyby stacji TVN24 nadawać po 26 września, gdy wygasa jej koncesja (KRRiTV wciąż nie podjęła decyzji o jej przedłużeniu), było koncesjonowanie polskiego kanału informacyjnego w innym państwie. I to właśnie do tego pomysłu odnosi się wydane w poniedziałek 16 sierpnia nowe oświadczenie zarządu TVN S.A.

"Biorąc pod uwagę trwające półtora roku nieuzasadnione wstrzymywanie przez KRRiT decyzji o odnowieniu koncesji dla TVN24, musimy być gotowi na każdą ewentualność. Dlatego w lipcu br. został złożony wniosek o przyznanie holenderskiej koncesji na nadawanie i została ona przyznana" - czytamy w oświadczeniu.

Potwierdziły się zatem spekulacje, że to właśnie w Holandii TVN24 miał znaleźć bezpieczną przystań do nadawania. „Jeśli KRRiT nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji TVN24 do 26 września, dalsze nadawanie umożliwi, zgodnie z polskim i unijnym prawem, koncesja holenderska” - podkreśla zarząd TVN S.A.

- To było do przewidzenia, że nadawca będzie poszukiwał możliwości prawnych dalszego nadawania tak istotnego dla pluralizmu mediów programu, jakim jest TVN24 – skomentowała dla wp.pl prof. Ewa Nowińska, specjalistka od prawa mediów z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wniosek koncesyjny złożony został w Holandii, czyli kraju, w którym zarejestrowana jest spółka Polish Television Holding BV, należąca do grupy Discovery. Holenderski regulator nie mógł mieć więc raczej zastrzeżeń i koncesję przyznał.

Mnie osobiście zadziwia, że rząd, a właściwie doradzający mu jak i KRRiT prawnicy nie zwrócili na to uwagi. Jak widać nasza obecna władza ma naprawdę kiepskich prawników.

Jest jeszcze inny skutek tego rozstrzygnięcia. TVN24 wyszedł z polskiego systemu prawnego, a to zła wiadomość. Jeśli Krajowa Rada nie przyzna polskiej koncesji to nie będzie też mogła nakładać na telewizję kar gdyby to było konieczne, ani wzywać do zaprzestania szkodliwych zachowań. Sprawa ma też wymiar finansowy, wszystkie opłaty będą wspomagać budżet holenderski, a nie polski.

Holenderska licencja dotyczy jednak tylko nadawców satelitarnych, więc forsowana ustawa Lex TVN dalej zagraża całej telewizji TVN, bo zobowiązuje amerykańską grupę Discovery do pozbycia się 51 proc udziałów w TVN. Ale tu też grożą nam już naprawdę ogromne straty, bo Discovery zapowiedziała arbitraż międzynarodowy w sprawie odszkodowania a TVN wyceniana jest na 1 miliard dolarów. Stać nas na takie bezsensowne straty? Mnie jako podatnika nie – nie chcę benzyny po 9 zł za litr!

Łęczna 17 sierpnia 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876