loading...

Pracownia Kantar przeprowadziła ostatnio dla "Faktów" TVN i TVN24 serię sondaży na temat ważnych dla Polaków spraw i naszego stosunku do działań podejmowanych w tym zakresie przez Zjednoczoną Prawicę, czyli głównie PiS Kaczyńskiego i Solidarną Polskę Ziobry. Wynika z nich jeden smutny wniosek – w prawie wszystkich spornych sprawach rządzący działają odwrotnie niż chciałaby tego większość Polaków, a jedynie ochrona granicy (też z jednym wyjątkiem) ma poparcie większości rodaków.

Zacznijmy od głównego dzisiaj sporu, czyli stosunku do Unii Europejskiej. Co prawda PiS stanowczo zaprzecza by chciał wyprowadzić Polskę z UE ale jednocześnie ostro krytykuje organy UE i TSUE – chociaż w traktatach zapisano, że spory w Unii rozstrzyga właśnie TSUE (sąd w którym każdy kraj ma jednego sędziego – z Polski jest Marek Safjan oraz 11 rzeczników generalnych, z Polski Maciej Szpunar). W ten sposób podważa główną zasadę prawną UE.

Tymczasem 90 procent badanych rodaków dobrze ocenia członkostwo Polski w Unii Europejskiej (zdecydowanie dobrze – 65 procent ankietowanych, raczej dobrze – 25 procent) – tak wynika z sondażu telefonicznego przeprowadzonego przez Kantar. Przeciwnego zdania jest zaledwie 6 proc. respondentów (zdecydowanie źle wybrało 2 procent respondentów, raczej źle – 4 procent). Odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 4 procent respondentów.

Ankietowani zostali również zapytani o to, czy polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Na pytanie: „Czy Pana(i) zdaniem polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej?” odpowiedzi „tak” udzieliło w sumie 47 procent ankietowanych, z czego 27 procent z nich odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 20 procent „raczej tak”. Przeciwnego zdania był w sumie 43 procent pytanych, z których 19 procent odpowiedziało „zdecydowanie nie”, a 24 procent „raczej nie”. Odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 10 procent ankietowanych.

Jeszcze we wrześniu 2021 roku, w poprzednim badaniu, w sumie 43 procent respondentów było zdania, że polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania we wrześniu było 41 procent ankietowanych.

Biorąc pod uwagę ostatnie orzeczenie Trybunału Przyłębskiej stawiające wyżej prawo krajowe nad europejskim zapytano respondentów o niezależność obecnego TK. 61 procent badanych uważa, że obecnie Trybunał Konstytucyjny jest organem zależnym od decyzji i działań innych – tak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Zdaniem 20 procent respondentów jest instytucją niezależną. 19 procent wybrało odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Rok temu tenże Trybunał Julii Przyłębskiej orzekł za niezgodną z Konstytucją RP możliwość wykonania zabiegu aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Inaczej jednak myślą Polacy. Według 79 procent ankietowanych kobiety powinny mieć prawo do aborcji w takich przypadkach. Przeciwnego zdania jest zaledwie 11 procent respondentów. Odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć” wskazało 10 procent respondentów.

Z ważnych, bieżących spraw ankietowani zapytani zostali o to, czy martwi ich wzrost cen w Polsce, czy w związku z tym kupują mniej oraz czy w związku ze wzrostem cen muszą sobie odmawiać rzeczy, na które do tej pory mogli sobie pozwolić. Stwierdzenie „martwi mnie wzrost cen w Polsce” poparło 79 proc. Polaków (61 procent - osób wybrało odpowiedź "zdecydowanie się zgadzam", 18 procent ankietowanych wybrało odpowiedź "raczej się zgadzam"). "Raczej się nie zgadzam" odpowiedziało 10 procent badanych, a "zdecydowanie się nie zgadzam" - 9 procent. Odpowiedzi "trudno powiedzieć" udzieliło 2 procent respondentów. Jak widać z opinią premiera Morawieckiego, że inflacja nie jest groźna bo szybciej rosną pensje nie zgadza się 8 na 10 Polaków.

Stwierdzenie: „przez wzrost cen muszę sobie odmawiać rzeczy, na które do tej pory mogłem(am) sobie pozwolić” poparło 53 proc. ankietowanych. Opcję "zdecydowanie się zgadzam" wybrało 31 procent badanych, a "raczej się zgadzam" - 22 procent. "Raczej się nie zgadzam" odpowiedziało 23 procent ankietowanych, a "zdecydowanie się nie zgadzam" - 21 procent. Opcję "trudno powiedzieć" wybrało 3 procent badanych.

Większość Polaków raczej popiera PiS w jednym – w walce z nielegalną imigracją. 54 procent respondentów pozytywnie ocenia środki zastosowane przez rząd, w tym wprowadzenie stanu wyjątkowego na pograniczu polsko-białoruskim ("Zdecydowanie dobrze" oraz "raczej dobrze" po 27 procent badanych). Odmiennego zdania jest 36 procent pytanych ("zdecydowanie źle" 17 procent badanych, "raczej źle" - 19 procent). Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 10 procent respondentów.

Jednak w ocenie konkretnego działania wobec dzieci z Michałowa, które wypchnięto na Białoruś krytyczne było 49 proc. badanych. Na pytanie: "Jak ocenia Pan(i) działania polskich służb w sprawie rodzin z dziećmi z Michałowa?", odpowiedź "zdecydowanie źle" wskazało 27 procent ankietowanych, a na "raczej źle" - 22 procent. Przeciwnego zdania jest w sumie 36 procent badanych, którzy działania polskich służb ocenili dobrze, przy czym odpowiedź "zdecydowanie dobrze" wybrało 17 procent respondentów, a "raczej dobrze" - 19 procent. 15 procent ankietowanych odparło "nie wiem/trudno powiedzieć".

Na koniec jeszcze jeden sondaż dotyczący sprawy dzielącej Polaków – stosunku do szczepień i obostrzeń. 49 procent respondentów jest zdania, że w Polsce powinny zostać wprowadzone przywileje dla osób zaszczepionych (25 procent "zdecydowanie tak", a 24 procent - "raczej tak"). Przeciwnego zdania jest 44 procent ankietowanych (17 procent "raczej nie", a 27 procent - "zdecydowanie nie"). Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 7 procent ankietowanych. To wyniki sondażu Kantar, którego uczestnicy usłyszeli następujące pytanie: "Niektóre kraje zachodnie wprowadziły przywileje dla osób zaszczepionych. Takie osoby mogą wchodzić bez dodatkowych testów do restauracji czy kina. Czy takie zasady powinny być wprowadzone także w Polsce?" .

R. Nowosadzki

Łęczna 15 października 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876