loading...

Gdyby tylko młodzi Polacy głosowali w wyborach, Sejm wyglądałby zupełnie inaczej. Wśród osób od 18. do 24. roku życia największym poparciem cieszy się Polska 2050 Szymona Hołowni. Rządzące dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość osiąga wynik zaledwie jednocyfrowy i jest dopiero piątym wyborem młodych – podało Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Jeśli takie wyniki podaje fundacja, nad którą nadzór sprawuje Prezes Rady Ministrów (dzisiaj premier Morawiecki) to już widać, że coś jest na rzeczy.

Pracownia zwraca uwagę na dużą chęć do udziału w życiu politycznym kraju, podając, że średnia deklarowana frekwencja wyborcza od stycznia do września 2021 r. okazała się wyższa wśród młodych niż wśród ogółu respondentów (odpowiednio 75,66 wobec 74,55 proc). Z sondażu wynika też, że dla młodych najciekawsze są inne partie niż dla ogółu społeczeństwa. Oprócz Polski 2050 Szymona Hołowni młodzi sympatyzują głównie z Lewicą i Konfederacją, a także KO.

17 proc. wyborców w wieku od 18 do 24 lat gotowych brać udział w ewentualnych wyborach parlamentarnych w 2021 r. poparłoby Polskę 2050. Po 14 proc. zagłosowałoby na Lewicę i Konfederację, 13 proc. na KO, a 8 proc. na PiS. Tylko 2 proc. młodych głosowałoby na Kukiz'15, a 1 proc. na PSL. Jednak duża część Polaków w wieku 18-24 lata - średnio 25,8 proc. wobec 18,3 proc. wśród ogółu badanych - nie wie na kogo głosować, albo powstrzymuje się od jednoznacznych deklaracji w tej kwestii.

Głosowanie na Polskę 2050 częściej deklarują młode kobiety niż młodzi mężczyźni (odpowiednio 21 i 14 proc.). Poparciu dla tej partii wśród młodych, podobnie jak wśród ogółu społeczeństwa wyraźnie sprzyja wyższe wykształcenie, zamieszkanie w wielkich aglomeracjach, centrowe (24 proc.) lub lewicowe (18 proc.) poglądy polityczne.

Również na Lewicę znacznie częściej chcą głosować młode kobiety (18 proc.) niż młodzi mężczyźni (10 proc). Deklaracje poparcia tego bloku w wyborach są wśród młodych osób tym częstsze, im większa jest zamieszkiwana przez nich miejscowość.

Konfederacja to tymczasem wybór młodych mężczyzn (22 proc.), kobiety stanowią tylko 4 proc. deklarowanego elektoratu. Z deklaracji ankietowanych wynika, że jest to najważniejsza partia młodych prawicowców. Sympatiom dla tej formacji wyraźnie sprzyjają również częste praktyki religijne i – w już niezbyt dużym stopniu – zamieszkiwanie w miastach, choć nie tych największych.

Na Koalicję Obywatelską skłonne są głosować zarówno młode kobiety (12 proc.), jak i młodzi mężczyźni (14 proc.) - podaje CBOS. Jak zaznaczono poparcie dla KO wśród młodych rośnie wraz z wykształceniem. Częściej na to ugrupowanie chcą głosować młodzi z największych aglomeracji, niż z mniejszych miast i wsi. Małym poparciem KO cieszy się wśród sympatyków prawicy.

Na PiS i stowarzyszone z nim ugrupowania minimalnie częściej chciały głosować kobiety niż mężczyźni, a także osoby zamieszkałe na wsi. "Jednak głównym czynnikiem warunkującym sympatie dla rządzącej formacji jest wśród najmłodszych wyborców uczestnictwo w praktykach religijnych. 37 proc. młodych ludzi biorących udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu deklaruje poparcie właśnie dla rządzącej formacji" - podkreśla CBOS.

Łęczna 17 października 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876