Już w najbliższą niedzielę, 13 października, rowerzyści z Łęcznej i okolic mogą wziąść udział w rajdzie zamykającym tegoroczny…
Czytaj całośćRzeź wołyńska – ludobójstwo na Polakach
3668 odsłon do 05.01.2022
W Lublinie uczczono pamięć ofiar wydarzeń na Wołyniu w 1943 roku. W tym roku wiązanki kwiatów złożono na Skwerze Ofiar Wołynia pod brzozowym krzyżem, ale to ma się zmienić. W miejscu drewnianego krzyża ma stanąć pomnik, na którego powstanie trwa zbiórka pieniędzy.
Zbiórkę prowadzi Fundacja Niepodległości. W 2015 roku Rada Miasta wyraziła zgodę na postawienie pomnika w formie głazu na granitowym podeście. Na kamieniu będzie napis „W hołdzie Polakom z Wołynia i Kresów Południowo-wschodnich, ofiarom ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-1947”.
11 lipca 1943 roku rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię na Wołyniu. Wydarzenia te nazwano później rzezią wołyńską. Odziały UPA zaatakowały 99 wsi i osad polskich w powiatach: kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Rzeź rozpoczęła się około godziny 3. rano atakiem na polską wieś Gurów, w której z 480 mieszkańców ocalało tylko 70 osób. Tego samego dnia 20 nacjonalistów ukraińskich wtargnęło w czasie mszy świętej do kościoła w Porycku. W ciągu trzydziestu minut zabili około stu osób, w tym dzieci, kobiety i starców. Bandyci wymordowali wszystkich mieszkańców Porycka – łącznie ok. 200 osób.
Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) – formacja zbrojna walcząca o niepodległość Ukrainy swoją działalność rozpoczęła jesienią 1942 roku. Celem jej ataków od początku stali się mieszkający na Wołyniu Polacy. UPA wraz z OUN (Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów) są współodpowiedzialne za mordowanie polskiej ludności cywilnej. Ataki dokonane 11 lipca 1943 były jednymi z najbardziej okrutnych i krwawych mordów, jakich dopuścili się nacjonaliści ukraińscy w latach 1942-1944. W ciągu całego lipca 1943 roku oddziały UPA przeprowadziły ok. 530 napadów. Pod hasłem „Śmierć Lachom” w bestialski sposób wymordowano wówczas kilkanaście tysięcy Polaków. Według IPN w latach 1943-1945 na Wołyniu i Lubelszczyźnie zginęło około 100 tysięcy obywateli II RP. W akcjach odwetowych zginęło ok. 12 tys. Ukraińców.
We wtorek uczczono w Lublinie pamięć ofiar tamtych wydarzeń.
- R. Nowosadzki