
Już niedługo na ulicach Łęcznej pojawią się elektryczne hulajnogi blinkee.city. Mają one być alternatywą dla transportu po mieście czy…
Czytaj całośćJuż niedługo na ulicach Łęcznej pojawią się elektryczne hulajnogi blinkee.city. Mają one być alternatywą dla transportu po mieście czy…
Czytaj całośćWojna na Ukrainie uświadomiła polskim politykom jak słabo jesteśmy przygotowani do ewentualnej wojny z takim agresorem jak na przykład Rosja. To…
Czytaj całośćGórnicy, wszyscy pracownicy kopalń to grupa zawodowa, której w dużym stopniu udało się zabezpieczyć przed bieżącymi skutkami…
Czytaj całośćDzisiaj, w ostatni weekend lipca do Łęcznej przyjadą kapele, które zagrają na jubileuszowym 25. Festiwalu Kapel Ulicznych i…
Czytaj całośćJak dziecko w sklepie z zabawkami (cz. 1)
Od czasu zadeklarowania w Polsce ogromnych pieniędzy na obronność, minister Błaszczak zachowuje się
Niepewny tor jazdy pojazdu marki Opel zauważył świadek i od razu zadzwonił na numer alarmowy policji. Jak się okazało kierowca miał ponad 3…
Czytaj całośćKryminalni zatrzymali 23-latka, który w samochodzie i w użytkowanych garażach przechowywał prawie 1,5 kilograma gramów…
Czytaj całośćJuż kilka tygodni po nielegalnym wprowadzeniu w PRL stanu wojennego, mieszkańcy Świdnika a wkrótce również Lublina i Puław w…
Czytaj całośćWczoraj, 25 lipca, bezpośrednio po rozboju zatrzymani zostali dwaj nieletni chłopcy w wieku 13 i 14 lat. Okazało się, że napadli na kiosk gdzie…
Czytaj całośćZa kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości odpowie 39-latek. Mężczyzna został ujęty przez emerytów, kiedy próbował odjechać
Czytaj całośćDziś rano funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego wracając po służbie ujął 60-latka, który mając 2,5 promila przyjechał po piwo do…
Czytaj całośćPolicjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali w weekend motocyklistę, który pędził z prędkością 180 km/h. Jak się okazało,
Czytaj całośćTragedia na prywatnej posesji. 53-latek podczas cofania Renault Trafic przejechał swojego niespełna 2 letniego synka. Pomimo prowadzonej reanimacji…
Czytaj całośćPonad 2 promile alkoholu w organizmie miała 36 latka „opiekująca się” 6 letnią córeczką i 3 miesięcznym synkiem. Kobieta…
Czytaj całośćW związku ze zmianą przepisów drogowych, policjanci nakładają olbrzymie mandaty na nietrzeźwych kierowców, w tym kierujących…
Czytaj całośćPolicjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło dzisiaj (15 listopada) na obwodnicy Lubartowa. W wyniku zderzenia audi z…
Czytaj całośćPolicjanci poszukiwali w nocy 54-latka, który zadzwonił do dyżurnego, że potrzebuje pomocy, bo wpadł w bagno. Mężczyzna ugrzązł na…
Czytaj całośćNa drodze krajowej numer 82 w miejscowości Urszulin doszło do zderzenia motorowerzysty i kierującej mercedesem. 71-latek z gminy Urszulin…
Czytaj całość1892 odsłony do 05.01.2022 r
Para poszła w gwizdek
Przyczyn klęski w wojnie z hitlerowską III Rzeszą i wspomagającą ją Rosją Sowiecką jest wiele i mają one swoje źródła zarówno w podejmowanych decyzjach politycznych jak i gospodarczych oraz już ściśle wojskowych. Podstawową jednak, do tego najmniej zależną od sterników II Rzeczpospolitej, była względna słabość gospodarcza państwa, której w ciągu dwudziestu lat niezależnego bytu państwowego Polska nie była w stanie istotnie zniwelować. Ta kwestia nie podlega dyskusji, otwarta pozostaje jednak sprawa czy nasza gospodarka mogła mimo wszystko lepiej przygotować kraj i jego wojsko do wojny. Czy sama armia mogła być lepiej zorganizowana, a później sprawniej i mądrzej dowodzona, tak by ta klęska była mniej dotkliwa, nie tak spektakularna.
1604 odsłony do 05.01.2022 r
O takim a nie innym przebiegu kampanii wrześniowej wcale nie zadecydowały niemieckie działania od 1 września, ani nawet zdradziecka napaść Rosji sowieckiej 17 września 1939 roku. Klęskę bitwy granicznej, a później szybkie postępy wojsk niemieckich w kolejnych dniach pierwszej połowy września zafundowaliśmy sobie sami, a właściwie polski wódz naczelny marszałek Rydz-Śmigły. Najpierw w fazie tworzenia planu mobilizacji wojsk, a następnie w zbyt późnym jego zastosowaniu. To on obawiając się przede wszystkim wysokich kosztów związanych z tajną mobilizacją, opóźnił ją tak bardzo, że 1 września na zaplanowanych pozycjach obronnych nie mieliśmy sił którymi Polska teoretycznie dysponowała, ale tylko te, które udało się dowieść w wyniku opóźnionej mobilizacji – głównie niejawnej ale także powszechnej.
1098 wejść do 05 stycznia 2022
Powstanie Warszawskie – heroizm, śmierć i zgliszcza
1 sierpnia 1944 roku wybuchło w Warszawie powstanie przeciw niemieckiej okupacji, przeciw codziennym łapankom, torturom i mordom. W głębokim tle był też protest przeciwko temu co na na wyzwolonych ziemiach polskich robiła zwycięska Armia Czerwona. Godzinie „W” i pierwszym chwilom a nawet dniom walk towarzyszył niesamowity wprost entuzjazm nie tylko walczącej młodzieży akowskiej ale również Warszawiaków. A potem przyszło bohaterstwo nie do opisania ale też ból i łzy oraz rany, śmierć, zgliszcza.
1466 wejść do 05 stycznia 2022 r.
W okresie pokoju polskie siły zbrojne składały się z 30 dywizji piechoty i 40 pułków kawalerii. Należały więc do stosunkowo licznych i w latach 1926 – 1939 ich stan wraz z oddziałami KOP wahał się od 280 do 330 tys. żołnierzy i oficerów. Taka ilość żołnierzy mocno obciążała budżet państwa. Jednocześnie duża liczba jednostek, przy braku środków, prowadziła do zbyt małej liczby żołnierzy w pododdziałach, co utrudniało szkolenie, a ponadto czyniło dywizje czynne (te istniejące w czasie pokoju) i tak niezdolnymi do podjęcia szybkich działań w przypadku wojennego zagrożenia. Tymczasem na początku lat 30. Francja metropolitalna utrzymywała 20-26 dywizji piechoty, Wielka Brytania miała na wyspie 6 dywizji.[1]
1158 wejść do 05.01.2022 r.
W Bieszczadach ślady już prawie zapomnianych kultur znajdziemy w wioskach porozrzucanych między pasmami górskimi. Do dzisiaj możemy podziwiać zabytki bojkowskie, łemkowskie, a nawet żydowskie. Niewątpliwie do tych najciekawszych należą obiekty związane z prawosławiem, które zachowały się nawet stosunkowo licznie. Przed II wojną światową prawie każda miejscowość miała własną świątynię – ich liczba w regionie przekraczała 150. Do dziś zachowało się w miarę przyzwoitym stanie ok. 50 obiektów kultu. Część z nich przynależy do wyznania greckokatolickiego czy prawosławnego, inne pełnią już funkcję kościołów rzymskokatolickich.
1974 wejść do 05 stycznia 2022 r
Most Mariana Lutosławskiego
17 lipca 1909 roku uroczyście otwarto w Lublinie nowoczesną przeprawę drogową przez Bystrzycę. Most zbudowany w innowacyjnej technologii żelbetonowej, jednej z pierwszych w Polsce wschodniej (pierwsza to kładka Thulliego we Lwowie), stanął w przedłużeniu ulicy Zamojskiej zastępując drewniany most pochodzący z 1824 roku. Ówczesna prasa z entuzjazmem relacjonowała moment odbioru mostu oraz pomyślnie przeprowadzone próby wytrzymałościowe. Nic dziwnego. Zbudowana przeprawa, podobnie jak powstała rok wcześniej na Kalinowszczyźnie, świadczyły o rozwoju i dynamizmie miasta nad Bystrzycą.
1411 wejść do 05 stycznia 2022 r
Napoleon wygrał pod piramidami
a Nelson odebrał mu triumf zwycięstwem na morzu
"Będę bohaterem, jeśli Opatrzność pozwoli" - miał powiedzieć Nelson około roku 1780. 18 lat później, a prawie dokładnie 223 lata temu, za pokonanie francuskiej floty pod Abukirem, co odcięło wojska Napoleona w Egipcie od dostaw i uniemożliwiło dosłanie mu posiłków, kontradmirał Horatio Nelson otrzymał tytuł „barona Nilu” z roczną pensją 2 tys. funtów i rangę wiceadmirała. Zarząd Kompani Wschodnioindyjskiej podarował mu 10 tys. funtów, sułtan turecki zaszczycił go Pióropuszem Triumfu – trochę jarmarcznym, ale kapiącym od brylantów odznaczeniem. Ekstrawagancki prezent przysłał kapitan Hallowell – trumnę zrobioną z grotmasztu „L'Orienta”, by „mógł, gdy zmęczy go życie spocząć w jednym ze swoich trofeów”.
1598 wejść do 05.01.2022
Wojsko Polskie – unifikacja uzbrojenia strzeleckiego 1919-1939
Kiedy 17 września 1939 roku na nasze terytorium wkraczała sowiecka Armia Czerwona, świadkowie tych zdarzeń dosyć zgodnie podkreślali „dziadowski” wygląd tej armii – karabiny na sznurkach, byle jakie buty i mundury. W porównaniu z naszym, naprawdę eleganckim wojskiem – w dopasowanych mundurach, z błyszczącą bronią, sowieci prezentowali się (a czasem i zachowywali) jak banda zbójców. Mało kto pamiętał natomiast, że dwadzieścia lat wcześniej polskie wojsko wyglądało niewiele lepiej. Różnorodne umundurowanie, uzbrojenie od sasa do lasa, a bywało, że w jednym szeregu maszerował żołnierz z eleganckim winchesterem obok druha z długaśnym austriackim mannlicherem.
1673 wejścia do 05.01.2022
Hasło „Trzymajmy się morza”, zostało co prawda sformułowane dopiero w 1790 r. przez Stanisława Staszica w „Przestrogach dla Polski”, ale nasi przodkowie już w dobie piastowskiej dążyli do opanowania wybrzeża bałtyckiego. Potem Jagiellonowie (po mieczu i kądzieli), każdy na swój sposób, starali się nawet tworzyć flotę zdolną tego dostępu bronić, ale nikomu się to na dłuższą metę nie udało. Zaślubiny Polski z morzem, których 10 lutego 1920 roku dokonał w Pucku generał Haller, miały być zapowiedzią, że II Rzeczpospolita do spraw morskich podejdzie w odpowiednią uwagą.
1772 wejścia do 05.01.2022
Przez dziesięciolecia w polskiej historiografii dominowała teza o wyjątkowym zaniedbaniu broni pancernej w armii II Rzeczpospolitej. Prawda, chociaż skomplikowana, była jednak inna. W 1939 roku polskie siły pancerne mając 987 pojazdów pancernych były szóste, siódme co do wielkości na świecie! Podobną liczbę mieli Włosi (ok. 1000 szt.) i Japończycy (1200). Anglicy mieli 1646 czołgów1, razem ok. 2100 pojazdów pancernych. Przodowały trzy kraje: ZSRR (ponad 10 tys. pojazdów), Niemcy (ok. 4300) i Francuzi (ok. 3500, wg innych źródeł nawet 4,2-5,0 tys.2). Uwarunkowania były takie, że walczyć musieliśmy niestety właśnie z Niemcami i Rosjanami.
1892 odsłony do 05.01.2022 r
Para poszła w gwizdek
Przyczyn klęski w wojnie z hitlerowską III Rzeszą i wspomagającą ją Rosją
1604 odsłony do 05.01.2022 r
O takim a nie innym przebiegu kampanii wrześniowej wcale nie zadecydowały niemieckie działania od 1 września,
1098 wejść do 05 stycznia 2022
Powstanie Warszawskie – heroizm, śmierć i zgliszcza
1 sierpnia 1944 roku wybuchło w Warszawie…
1466 wejść do 05 stycznia 2022 r.
W okresie pokoju polskie siły zbrojne składały się z 30 dywizji piechoty i 40 pułków kawalerii.
W przeciągu tygodnia już prawie 100 tys. osób podpisało petycję wzywającą Melanię Trump do przeprowadzki do Białego Domu lub…
Czytaj całośćW niedzielę, 15 stycznia 2017 r. w całym kraju oraz kilkudziesięciu miejscach na świecie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym…
Czytaj całośćŚwiętując 11 listopada upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Po 123 latach zniewolenia przez zaborców znów…
Czytaj całośćKiedy na ekrany polskich kin wchodziła superprodukcja „Bitwa pod Wiedniem”, w Zawieprzycach gościł sam król Jan III Sobieski, a…
Czytaj całośćKrólowa jest tylko jedna:) Domowa szarlotka pachnąca cynamonem, króluje u nas co najmniej raz w tygodniu.
Przepis (lekko zmodyfikowany)
Idealne, chrupiące i ZDROWE PULPECIKI z piekarnika, to prosty przepis na szybki i smaczny obiad, który moje dzieciaki zajadają z…
Czytaj całośćZ ogromną radością pokazuję przepis na jedno z moich najbardziej ulubionych - polskich dań. Radość jest tym większa, że całymi latami…
Czytaj całośćMega szybkie danie do przyrządzenia w 15 minut, którego przygotowanie nie wymaga żadnych umiejętnści kulinarnych. Idealne danie dla dzieci,
Czytaj całośćOd dawna włoska moda i styl są uznawane za wiodące na świecie. Do najbardziej poszukiwanych dodatków należą oczywiście włoskie…
Czytaj całośćTorebki kopertówki - zawładnęły światem mody i sercem każdej kobiety. Nie wyobrażamy sobie bez nich balu, przyjęcia,
Czytaj całość3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję, która regulowała prawo Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wprowadzając…
Czytaj całośćW jednym z łęczyńskich kościołów księdzu odprawiającemu mszę świętą pomyliła się chyba ambona z mównicą polityczną. W trakcie…
Czytaj całośćW Polsce podczas hitlerowskiej okupacji pomoc Żydowi oznaczała śmierć. Pomimo tego wielu Polaków pomagało Żydom, narażając siebie i…
Czytaj całośćOd paru dni rosyjscy żołnierze, bez państwowych oznaczeń – za to uzbrojeni po zęby a więc działający jak bezpaństwowi…
Czytaj całośćTo, co najlepsze nie może pozostawać w ukryciu. Czas podzielić się setkami kilometrów, które przejechaliśmy podczas naszej…
Czytaj całośćW dniach 12-18 lutego grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej wraz z opiekunami uczestniczyli w krótkoterminowej wymianie grupy…
Czytaj całośćNa rejs po fiordach Norwegii wypłynęliśmy z Kopenhagi. Później mieliśmy odwiedzić szwedzki Göteborg oraz norweskie Oslo,
Czytaj całośćPrzedstawiamy kolejną relację z podróży BUSiMY czyli studentów z Łęcznej i Lublina którzy starym wyremontowanym Fordem…
Czytaj całośćW sytuacji gdy polski rząd odmawia przyjmowania imigrantów, a w krajach Unii Europejskiej coraz częściej słyszy się o przypadkach…
Czytaj całość
.